nakreceniW listopadzie 2018r. Spotkaliśmy się w Klubie DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Petera Bunzla „Nakręceni”.

Trzynastoletnia Lily Hartman od małego nie ma łatwo. Jej ojciec jest niezwykłym i uzdolnionym wynalazcą. Dziewczynka mieszka tylko z nim i z opiekunką Madame Verdigris, która zajmuje się domem, po śmierci pani Hartman. Niespodziewanie John Hartman ginie podczas rutynowego lotu samolotem. Dziwnym trafem dzieje się tak, zaraz po tym, jak skonstruował tajemnicze urządzenie. Wynalazek zdaje się mieć niewyobrażalną moc, dzięki czemu staje się obiektem pożądania złoczyńców. Wkrótce pojawiają się tacy, którzy nie cofną się przed niczym, żeby go zdobyć. Lily znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Jednak jest odważna i nieustraszona, więc gdy tylko dowiaduje się o zniknięciu ojca, rozpoczyna własne śledztwo. W towarzystwie przyjaciół – Roberta, syna zegarmistrza i Malkina, mechanicznego lisa stworzonego specjalnie dla niej, przez pana Hartmana – odkryje mroczne tajemnice.

Peter Bunzl stworzył malowniczą i przepełnioną magią historię. Fabuła może i nie jest do końca oryginalna, ale i tutaj znajdą się momenty, które autentycznie zaskoczą czytelnika. Opisy w żadnym stopniu nie przytłaczają ani nie zanudzają, dobrze obrazują tło akcji. W książce wiele się dzieje i nie ma miejsca na nudę, szczególnie przy końcowych wydarzeniach. Czarujący i przystępny styl, którym posługuje się autor ułatwia całkowite wciągniecie się w lekturę. Świetnie oddany i zarysowany został klimat dziewiętnastowiecznej Anglii. Bohaterowie z miejsca wzbudzają sympatię, nie sprawiają wrażenia przesadzonych, są realistyczni i wiarygodni. Co do dialogów, to są one naturalne i niewymuszone. Widać, że całość jest spójna, logiczna i dopracowana. Autor naprawdę przyłożył się do swojego dzieła. Polecamy!

P.S. Na stronie autora znaleźliśmy wiele informacji o nim oraz rozwiązaliśmy wykreślankę w języku angielskim i pomalowaliśmy kolorowankę z bohaterami książki.

Moderator

Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.