barborka4 grudnia przypada Barbórka – święto górników, dlatego spotkanie z pierwszakami w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy pogadanką o węglu i górnikach. Kontynuując temat pani bibliotekarka przeczytała „Legendę o Skarbniku” Juliana Brudzewskiego, wykorzystując do tego celu teatrzyk kamishibai. Dzięki temu dzieci poznały najsłynniejszą śląską legendę o duchu wszystkich kopalń – Skarbniku, który pomaga w niedoli górnikom i jest także ich przewodnikiem. Potem wcielały się w rolę górników, rozwiązywały quiz związany z omawianym tematem, a na koniec rysowały węglem Skarbnika - to zadanie sprawiło dzieciom największą radość

Małgorzata Pawłowska

Wielkimi krokami zbliża się Wigilia Bożego Narodzenia, jeden z ulubionych dni w roku najmłodszych, dlatego dzisiejsze spotkanie z wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dotyczyło Świętego Mikołaja. Pani bibliotekarka przeprowadziła quiz na temat zimy i Świąt, następnie przeczytała książkę pt.,,Jak pracuje Święty Mikołaj?” Alana Snowa. Dzieci dowiedziały się z niej, gdzie mieszka ta znana postać, w jaki sposób gromadzi i rozwozi prezenty oraz kto jej pomaga. Następnie przedszkolaki rysowały kredkami wymarzone prezenty. Prace zostały wyeksponowane w Oddziale dla Dzieci. Na zakończenie odbyła się zabawa ruchowa ,,Niekosztowne podarunki”, która miała na celu uświadomienie dzieciom, że niespodzianką może być również miłe słowo, gest czy uśmiech. Przyjemnie było słuchać wyznań: ,,Jesteś moją najlepszą przyjaciółką”, ,,Lubię się z tobą bawić”…. i widzieć uśmiech na twarzach zadowolonych przedszkolaków.

Edyta Lachowska

mikolaj