porozmawiaj12 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie w bieżącym roku naszego DKK w Bibliotece Stare Strącze. Dyskutowałyśmy na temat książki Kingi Dębskiej pt. „Porozmawiaj ze mną". Jest ona kontynuacją powieści „Moje córki krowy", ale można ją traktować i czytać niezależnie.
Wszystkie klubowiczki wyraziły pochlebną opinię o lekturze i uznały, że fabuła jest ciekawa, a styl pozwolił na to, że książkę czytało się dość szybko.
Główna bohaterka Marta, robiąca karierę w zawodzie aktorskim, zdegustowana obecnym życiem osobistym i zawodowym, szuka pocieszenia wracając pamięcią do lat dziecięcych. W chwilach smutku i samotności prowadzi rozmowy sama ze sobą. Sobą, jako małą dziewczynką. Ucieka myślami w lata dziecięce, które przypadały na czasy PRL-u. Wspomina lata spędzone z rodzicami i rodziną, szkołę, koleżeństwo i dochodzi do wniosku, że była wtedy bardzo szczęśliwa, pomimo nieciekawych relacji z matką.
Autorka zachęciła nas do refleksji i rozmów na temat minionych lat 50-tych, 60-dziesiątych, czy 70-dziesiątych XX wieku, bo na ten czas przypadało nasze dzieciństwo. Zgodnie stwierdziłyśmy, że chociaż nie było w naszych domach zbyt dostatnio, to jednak wszyscy żyliśmy radośnie i szczęśliwie.
Warto przeczytać. Krystyna Kalisz
DKK Stare Strącze