detektywi24 stycznia odbyło się pierwsze w 2019 roku spotkanie klubu. Tym razem wspólnie przeczytaliśmy książkę Marty Guzowskiej pt. „Zagadka zaginionej kamei”.

Piotrek, jego młodsza siostra Jaga, nowa koleżanka Ania i oswojony szczur Sherlock idą w odwiedziny do babci chłopca. Okazuje się, że kobieta jest bardzo zmartwiona zaginięciem cennej pamiątki rodzinnej- kopii broszki księżnej Izabeli Czartoryskiej. Dzieci ustalają, że tego dnia babcię odwiedziły tylko trzy osoby: sąsiadka, listonosz i monter telewizji kablowej. Czy któraś z nich zabrała broszkę? Bohaterowie po kolei wykluczają podejrzanych. Żadna z trzech wytypowanych osób nie mogła zabrać cennego przedmiotu. Co więc się z nim stało? Zakończenie zaskakuje a lektura skłania młodego czytelnika do myślenia i udziału w rozwiązywaniu łamigłówki.

Uczestnicy spotkania książkę przyjęli ciepło. Podobała im się ciekawa zagadka, docenili elementy humoru oraz ilustracje, doskonale uzupełniające tekst. Uznali jednak, że w całej historii brakuje trochę „dreszczyku emocji” charakterystycznego dla powieści kryminalnych.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu