Na kolejnym spotkaniu DKK omawialiśmy powieść E. Völler Magiczna gondola. Na samym początku już okładka wzbudziła zainteresowanie, tajemnicza młoda dziewczyna z maską na twarzy. Co wyraża twarz ukryta pod maską? Tytuł również wzbudza ciekawość, o jaką magiczną gondolę chodzi?
Historia rozpoczyna się w Wenecji. Anna spędza w niej wakacje wraz z rodzicami. Któregoś dnia ma okazję uczestniczyć w tradycyjnym weneckim święcie, podczas którego na Grande Canale zbierają się pięknie przystrojone gondole. W śród nich jedna wzbudziła zainteresowanie dziewczyny – miała nietypowy, bo czerwony kolor.
Dalsze zdarzenia toczą się niesamowicie szybko dla młodej dziewczyny. Okazuje się, że nietypowa czerwona gondola jest przejściem umożliwiającym podróże w czasie. Starzec kierujący gondolą jest Strażnikiem, natomiast pasażer, młody, niesamowicie przystojny mężczyzna - podróżnikiem w czasie. Zadaniem jego jest zachowanie równowagi w przeszłości tak, aby przyszłość, w której żyje, pozostała niezmieniona. W wyniku wypadku Anna wpada do kanału i zostaje wciągnięta na pokład gondoli, gdy ta ma właśnie odbyć podróż do roku 1499. Dziewczyna, choć przecież na nic podobnego się nie pisała, przenosi się do zupełnie sobie obcej epoki, w której musi żyć do nadejścia następnej, odpowiedniej fazy księżyca, aby móc wrócić do domu.
Jednak jakby samo przeniesienie w czasie nie wystarczyło, dziewczyna zostaje wplątana w intrygę, od której rozstrzygnięcia zależeć miały losy teraźniejszości, w której żyła Anna.
W towarzystwie Sebastiana, wspomnianego wcześniej pasażera czerwonej gondoli, podejmuje się wyjątkowo ryzykownej misji ratowania czasu.
Klubowiczom lektura bardzo się podobała i wyjątkowo dobrze ją wspominają. Pełna humoru i wartkiej akcji, a także element romansu... Wszystko to sprawia, że książka „czyta się sama", a oderwanie się od niej jest właściwie niemożliwe.

Koordynator DKK w Żaganiu
Alicja Ptasińska.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.