plakatWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza na wystawę portretów Krzysztofa Grzondziela „Poza cenzurą".

Krzysztof Grzondziel - rysownik, malarz, grafik, karykaturzysta i portrecista. W 1984 r. ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. Studiował w pracowni grafiki prof. Tomasza Jury, w pracowni malarstwa prof. Macieja Bieniasza oraz w pracowni rzeźby prof. Bronisława Chromego. Kilka lat odbywał konsultacje artystyczne u Jerzego Dudy-Gracza, co sobie szczególnie ceni.
Jako karykaturzysta zadebiutował w czasopiśmie „Karuzela" w 1978 roku. Rysował także dla takich czasopism jak: Szpilki, Integracje, Gazeta Wyborcza Młodych, Panorama, Nie, Hyurijet, e-Gag, Przegląd Polski (New York), Berchtesgaden Anzeiger.
Artysta brał udział w wielu wystawach rysunku satyrycznego w Polsce i za granicą. Zdobył liczne nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych takich jak:
2001 – Grand Prix – SATYRYKON Legnica
2013 - I miejsce - The Aydin Doğan International Cartoon (Turcja)
2013 - Najlepszy na Świecie Rysownik Roku 2013 plebiscyt Tabriz Cartoonists Association (Iran).
2014 – Eryk - nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury za całokształt pracy twórczej
2015 – I nagroda - Porto Cartoon Contest – Portugalia
2018 – Grand Prix – XX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny Zielona Góra.


„POZA CENZURĄ"
Choć największą pasją artysty jest rysunek satyryczny to zajmuje się także malarstwem olejnym i grafiką. Wystawa „Poza cenzurą" pokazuje Krzysztofa Grzondziela jako portrecistę. Portrety sławnych osób pełne są prawdy o nich samych i o autorze, który nie szczędzi nikomu satyrycznego spojrzenia. Na wystawie obejrzymy ponad 20 portretów.

AUTOR O WYSTAWIE:
Wystawa „Poza Cenzurą" zawiera treści niechciane, czasem bolesne. Pokazuję cząstkę mojej osobowości, jakąś prawdę, nie tylko o portretowanym, ale także o mnie, i o moim do tej osoby stosunku. W portretach staram się ukazać prawdę głęboko skrywaną, ocenzurowaną przed światem. Obserwuję i analizuję, wydobywam poza piękną zewnętrzność, to co jest wstydliwe, zawoalowane, świadomie odizolowane od świata. Od zawsze miałem satyryczne spojrzenie na życie swoje i świat mnie otaczający. Moje obrazy prowokują, by po swojemu je interpretować, analizować treści, doszukiwać się filozoficznych, politycznych podtekstów „poza cenzurą". W bogactwie doznań estetycznych szukam uproszczeń, by wyodrębnić nagą prawdę. Poprzez taką sztukę chcę rozmawiać z odbiorcą. Prowokować do myślenia, do obserwacji, wyciągania wniosków.

Wystawa czynna do końca marca 2019 - hol Biblioteki Norwida.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.