Dzisiejsze spotkanie w ramach DKK z wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach związane było ze zbliżającym się Światowym Dniem Kota, który obchodzimy 17 lutego. Zajęcia pt. ,,Nie taki znowu zwykły kot” rozpoczęły się pogadanką na temat kotów -ich ras, zwyczajów, sposobów pielęgnacji oraz rozwiązywaniem ,,Kocich Zagadek”.  Pani bibliotekarka odczytała utwór Svena Nordqvista pt.,,Kiedy mały Findus się zgubił”, następnie odbyła się dyskusja na temat wydarzeń mających miejsce w książce. Dzieciom bardzo podobały się przygody małego Findusa, polubiły jego właściciela Pettsona i potrafiły nazwać uczucia głównych bohaterów. Przedszkolaki wzięły udział w zabawach ruchowych ,,Szukanie i odnalezienie kotka” oraz ,,Kocia gimnastyka”, po czym wykonywały prace plastyczne ,,Mój kot”. Na zakończenie dzieci podzieliły się ciekawostkami na temat ulubionych czworonogów i jednogłośnie stwierdziły, że warto mieć mruczącego przyjaciela.

Edyta Lachowska

kot

Dzisiejsze spotkanie w ramach DKK  z uczniami Szkoły Podstawowej  nr 8 w Żarach związane było z Dniem Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego. Zajęcia rozpoczęliśmy pogadanką o języku ojczystym Polaków czyli polskim, uważanym za skarb narodowy. Dzieci dowiedziały się, że o język trzeba dbać i mówić poprawnie, dokładnie i wyraźnie, jak sugeruje Małgorzata Strzałkowska w  jednym ze swoich wierszy. Pierwszaki, po wstępnej gimnastyce języka, przystąpiły do zadań związanych z poprawną polszczyzną, m.in. rozwiązywały rebusy, wskazywały homonimy, rysowały rzeczy rozpoczynające się  na określony dwuznak i czytały łamańce językowe. Na zakończenie spotkania doszły do wniosku, że język polski wcale nie jest taki łatwy dla nich samych, a co dopiero dla obcokrajowców.

Małgorzata Pawłowska

ojczysty