Książka Justyny Bednarek Historie spod podłogi Serce, z serii Czytam sobie,skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym.

Bohaterami historii są dwie  zwyczajne kulki kurzu. Właściwie, to nie całkiem zwyczajne, bo noszą imiona Kudełek i Grubelek. Mają swojego zwierzaka Pulpetka, z którym wychodzą na spacery, słuchają radia, grają w warcaby, gotują i pieką. Mieszkają w norce numer 5, pod podłogą domu Cecyli Kot. Autorka książki zapewnia, że postaci są prawdziwe, a historia wzięła się z życia. Oczywiście, kto z nas nie spotkał w domu kłębka kurzu.

Ładna i ciepła książka o wszędobylskim kurzu zalegającym gdzieś pod podłogą, o domu kryjącym ciepłe uczucia, o kocie przyjaźnie mruczącym na kolanach, tortach pieczonych z miłością dla wnuczki i o bajkach, które powinny zamieszkać z każdym z nas.

Grażyna Lichwiarz