tancząćW lutym 2019 r. spotkaliśmy się w Klubie DKK w Osiecznicy aby porozmawiać  o książce  Paula Glasera „Tańcząc z wrogiem”.

Losy Rosie, żydowskiej nauczycielki tańca, to niemal gotowy scenariusz na film. I dowód na to, że życie pisze najbardziej interesujące i intrygujące historie. 

Dramatyczne perypetie kobiety odsłonił jej bratanek, który przypadkowo trafił na jej ślad podczas zwiedzania obozu w Auschwitz. Dlatego książka bardziej zbliżona jest do literatury faktu niż do powieści. Losy Rosie są ukazane w sposób zbeletryzowany, to ona jest narratorką, jednak historia ta zrekonstruowana została na podstawie licznych dokumentów, do których dotarł autor. Ponieważ zachowały się listy, podpisane fotografie i inne zapiski bohaterki, można było odtworzyć nawet szczegółowe i bardzo osobiste informacje z jej burzliwego życia. 

"Tańcząc z wrogiem" to nie tylko rodzaj biografii jednej z wielu ofiar drugiej wojny światowej. To także opowieść o wielkiej sile duchowej i chęci przetrwania, o uporze i afirmacji życia nawet w najbardziej skrajnych warunkach. 
Rosie ratuje się z wielu opresji dzięki optymizmowi, silnej woli i pomysłowości. Niektóre z jej sposobów na przeżycie zostały po latach potępione przez bliskich i znajomych (np. romanse z oprawcami), jednak autor uważa, że nie ma prawa ani oceniać, ani tym bardziej potępiać swojej ciotki, gdyż sam nie doświadczył tego, co ona. I trudno z nim się nie zgodzić.

Opowieść Paula Glasera to także oskarżycielski głos w sprawie kolaborujących z faszystami Holendrów i w kwestii absurdalnych powojennych przepisów, które kazały np. ocalałym dzieciom spłacać "zaległe" podatki za zamordowanych rodziców. 

Całość czyta się z zainteresowaniem i z emocjami. Polecamy!

Moderator
Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.