26.saga02.2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie o godz. 16.00 odbyło się kolejne spotkanie dorosłych czytelników z Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Cezarego Harasimowicza ,,Saga. Filiżanka, której nie było”.

Autor książki jest znany wielu czytelnikom i miłośnikom filmu. Z wykształcenia aktor,  z talentu pisarz, autor powieści, opowiadań i wielu scenariuszy filmowych do filmów fabularnych, seriali. Wykłada scenopisarstwo i jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

W 2017 roku wydał książkę „Saga. Filiżanka, której nie było”. Zrealizował marzenie swoje i matki. Chciał ocalić od zapomnienia historię rodziny, przyjaciół, ludzi zasłużonych dla Polski     i zwykłych zjadaczy chleba, którzy są ważni, jeżeli nie najważniejsi w społeczeństwie. Potomek słynnego kawalerzysty, jeźdźca olimpijskiego majora Adama Królikiewicza, który był jego dziadkiem, ojcem matki - aktorki Krystyny Królikiewiczówny, która była łączniczką w czasie Powstania Warszawskiego. Harasimowicz tworząc Sagę składa hołd swoim przodkom. Stawia literacki pomnik ukochanemu i słynnemu dziadkowi Adamowi. Książkę dedykuje matce. Ocalił duchy jej świata, który powoli odchodził w zapomnienie, jak wycięta, rosnąca przed kamienicą mirabelka. ,, Moja mama pomału zaprzyjaźnia się z równoległym światem.”

 Subtelna charakterystyka matki, ponad dziewięćdziesięcioletniej kobiety, która już żyła we własnym świecie. Częściej rozmawiała ze zjawami niż z żywymi. Była jak filiżanka, której nie ma. Przywołany przez Harasimowicza świat, z końca XIX wieku aż do współczesności, nabiera niezwykłych barw, kształtów, a nawet zapachów. Jest brutalny i niezwykle piękny, pełen grozy, smutku ale i radości, miłości, humoru! Samo życie. Zebrane fotografie, wspomnienia, zapiski rodzinne, notatki prasowe tworzą niezwykłą dokumentację epok. Galeria prawdziwych postaci ze świata polityki, kultury, sportu, nauki odegrała ważną rolę w rodzinie Cezarego. Bo jest to powieść o ludziach, którzy hołdowali takim wartościom jak: patriotyzm, honor, tolerancja, przyjaźń, miłość. Nie głosili pustych haseł. Życiem potwierdzali, jakimi ludźmi są. Świadomi własnej wartości, tożsamości mimo (czasem) wielonarodowych korzeni.

Scenarzysta filmowy wyobraża sobie dawne rodzinne relacje jak cząstki filmu, które składają się w całość. Saga została wydana 24 czerwca 2017 roku. Matka Krystyna zmarła 3 sierpnia 2017 roku. Maria Stuart, którą zagrała w sztuce w reżyserii Iwo Galla przeszła do historii teatru. ,, Królowa schodzi ze sceny’’, tak skomentowano śmierć aktora.

Przeczytać koniecznie. Mądra, wartościowa, ciepła powieść o tych, których już nie ma i o tym co najważniejsze w życiu. Książka podobała się czytelnikom.                                   

                                                                                                                                           Stanisława Król

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.