piątkowskaDzisiaj w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach gościła znana i poczytna autorka książek dla dzieci i młodzieży, Pani Renata Piątkowska. Pisarce towarzyszyła lektorka, Pani Malwina Kożurno. Spotkanie autorskie odbyło się w ramach DKK i zostało zrealizowane przy pomocy finansowej Instytutu Książki. Wzięli w nim udział najmłodsi klubowicze -wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach i ich rówieśnicy z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Żarach.

Po uroczystym powitaniu i przedstawieniu zaproszonych Gości, pojawiło się pytanie: kim jest pisarz i czym się zajmuje? Odpowiedź przedszkolaków była błyskawiczna i brzmiała: "To osoba, która pisze książki”.

Następnie Pani Malwina Kożurno zapoznała dzieci z opowiadaniem Pani Renaty Piątkowskiej ,,Daleko jeszcze?”, które znajduje się w zbiorze pt. ,,To się w głowie nie mieści”. Uczestnicy spotkania żywiołowo reagowali na przygody i pomysły głównej bohaterki, rezolutnej Tosi.

W dalszej części spotkania Pani Renata Piątkowska zachęciła dzieci do dyskusji w nawiązaniu do książki jej autorstwa ,,Paluszki, czyli o dziesięciu takich, którzy nigdy się nie nudzą”. Sześciolatki  chętnie opowiadały, jakie czynności wykonują ich paluszki podczas pobytu w przedszkolu.

Autorka jest wielką wielbicielką zwierząt, dlatego w jej twórczości ważne miejsce zajmują czworonożni przyjaciele. Nasz Gość opowiedział wzruszającą historię dzielnej kotki Wierusi, ,,pracującej” na okręcie wojennym, która zachowała zimną krew podczas ostrzelania statku i uratowała swoje dzieci przed utonięciem. Więcej kocich historii zawartych jest w książce  pt. ,,Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach”, którą serdecznie polecamy wszystkim miłośnikom mruczków.

Na zakończenie pisarka odpowiadała na pytania najmłodszych czytelników. Dzieci były zainteresowane procesem powstawania książki, chciały wiedzieć skąd autorka czerpie pomysły oraz czy posiada dzieci i jak wabi się jej labrador.

Wizyta zakończyła się pamiątkowym zdjęciem  oraz wpisem do Kroniki Oddziału dla Dzieci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom spotkania. Do zobaczenia na kolejnym.

piątkowska 2