listW trakcie marcowego spotkania przeczytaliśmy książkę Anny Czerwińskiej- Rydel „Listy w butelce”. Bohaterką tej opowieści jest Irena Sendlerowa, która w czasie wojny pomagała  ludziom zamkniętym w getcie. Jako siostra Jolanta przemycała dla nich lekarstwa, ubrania, żywność i inne potrzebne rzeczy. Uznała jednak, że robi zbyt mało , zaczęła więc przemycać na aryjską stronę żydowskie dzieci  (w ten sposób ratowała je przed pewną śmiercią). Za swoją działalność Pani Irena została aresztowana, była przesłuchiwana, bita  a w końcu skazana na śmierć, której cudem udało jej się uniknąć. Dane dzieci, które uratowała, zakopała w butelce pod jabłonią (dzięki temu można było po wojnie odtworzyć ich historie). Irena Sendlerowa troszczyła się zawsze o innych, nigdy o siebie i pozostała skromnym, ciepłym człowiekiem.

Nasza rozmowa po lekturze książki dotyczyła bohaterskiej postawy wielu ludzi (takich jak Pani Irena), którzy przeciwstawiali się złu i nieśli pomoc innym, narażając własne życie. Książka  A. Czerwińskiej- Rydel skierowana jest do dzieci, ale polecamy  ją czytelnikom w każdym wieku, gwarantując, że nikogo nie pozostawi ona obojętnym.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu