rudowłosa26.03.2019 r. o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej we Wschowie odbyło się cykliczne spotkanie czytelników z DKK. Tematem naszej dyskusji była powieść Orhama Pamuka Rudowłosa.

Autor to turecki współczesny pisarz urodzony w 1952 r. w Stambule. Laureat Nagrody Nobla z 2006 roku za utwór Nazywam się czerwień .Jest autorem 10 powieści. Warto wspomnieć takie tytuły jak: Śnieg, Biały zamek. Kim jest Pamuk? Turkiem, pisarzem to fakt. To twórca, erudyta intelektualista, humanista – otwarty na integrację Turcji z Unią Europejską. Świadomy tego, że wpływy kultur Wschodu i Zachodu trwają od wieków, że wzajemnie się przenikają i inspirują. Pamuk dostrzega i podkreśla uniwersalność dorobku umysłowego, artystycznego i religijnego obu kultur. Daje temu wyraz w swojej twórczości.

Rudowłosa to prosta historia życia współczesnego człowieka urodzonego w Stambule, ale to nie jest tylko historia Turka – przedstawiciela Wschodu. Jest to uniwersalna opowieść o tym co może się wydarzyć wszędzie i zawsze. Czytelnik się zastanawia czy pierwsze miłosne doświadczenie może wpłynąć na całe dalsze życie? I dostaje odpowiedź. I nie wie czy to siła historii, mitów, legend, fatum wyznaczyły los bohaterowi. A może zbieg okoliczności?

Gdyby zadać czytelnikowi pytanie o czym, czy o kim jest ta powieść? – usłyszelibyśmy różne odpowiedzi. Niektórzy klubowicze odpowiedzieli – o kopaniu studni. I to jest prawda. Bohater pomaga kopać studnię. Jednak ona w powieści staje się symbolem życia i śmierci, tworzenia. Jest to klucz do zrozumienia utworu! To także wędrówka w głąb siebie, opowieść o wielkiej miłości, relacje między uczniem a mistrzem, ojcem a synem, relacje kulturowe między Wschodem i Zachodem i tak dalej. Główny bohater Cem dorasta i zdobywa swoje doświadczenie, pozycję w społeczeństwie na oczach czytelnika. Niesie swój tragiczny bagaż, nie zdając sobie sprawy, że zdąża do tragicznego finału.

Utwór Pamuka podobał się wielu czytelnikom. Z zapałem dyskutowano o walorach książki, w której wszystko jest ważne. Okładka, motto, cytaty, inne arcydzieła literatury światowej wymienione w powieści, historia współczesnej Turcji. To utwór o szukaniu tradycji, której brakuje bohaterowi. Kameralna, leniwie prowadzona narracja pełna refleksji i erudycji, o niezwykłej drodze do prawdy, która może powinna pozostać na dnie studni głębokiej jak 10 piętrowy blok. Niezwykły utwór, który w zalewie miałkiej literatury jest intelektualną przygodą i duchową ucztą.   

Stanisława Król

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.