wojnaW kwietniu wspólnie przeczytaliśmy fragmenty książki Andrzeja Marka Grabowskiego pt. „Wojna na Pięknym Brzegu”. Autor opisał historię dzieciństwa swojej mamy, której przyszło dorastać w czasie II wojny światowej.

Krysia- bohaterka książki- mieszka w Warszawie na Żoliborzu i w chwili wybuchu wojny ma 10 lat.  Opowiada ona o codziennym życiu w okupowanym mieście, o nalotach, łapankach, godzinie policyjnej, zdobywaniu jedzenia, ale również o oporze stawianym okupantom. Dziewczyna uczy się na tajnych kompletach, bierze udział w akcjach AK i w Powstaniu Warszawskim, aż w końcu zostaje wywieziona na roboty do Niemiec. Przy tym wszystkim Krysia, jak każda nastolatka przeżywa przyjaźnie, miłości, spogląda w przyszłość z wiarą, że wszystko dobrze się skończy i ciągle jeszcze ma odwagę marzyć.

W trakcie spotkania rozmawialiśmy o tym, jak wyglądało życie ludzi w czasie wojny, o czym wtedy myśleli, czym się martwili. Zwróciliśmy również uwagę na to, że dzieci w tamtych czasach musiały dorastać znacznie szybciej niż teraz. Książka „Wojna na Pięknym Brzegu” to kolejna pozycja, którą szczerze polecamy.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu