Cezary Łazarewicz, w książce Aniela i inni,przedstawił dzieje powstania Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy w Warszawie, który stał się symbolem nowoczesnego handlu w Polsce. Historia sklepu rozpoczyna się w roku 1884, w Warszawie, przy ulicy Widok, kiedy to Aniela, za namową ojca, otwiera sklep, zajmujący jeden pokój w domu rodziców. Po latach jest właścicielką większego, mieszczącego się przy ulicy Brackiej, w którym sprzedaje tkaniny oraz gotowe ubrania. Z chwilą wprowadzenia sprzedaży wysyłkowej, sklep zaczyna przynosić olbrzymie dochody, co pozwoli na budowę nowego domu towarowego na rogu ulic Brackiej i Chmielnej. Duży, pięciopiętrowy, elegancki budynek mieści 44 sklepy i zatrudnia sześćset pracowników. Na dachu znajduje się kawiarnia i działa teatrzyk kukiełkowy dla dzieci. Jabłkowscy szkolą swoich pracowników, dobrze wynagradzają i szanują. Wybucha II wojna światowa, budynek cudem unika zniszczenia. Lata powojenne to ciągła walka z brakami w zaopatrzeniu, lecz rok 1950 to istna tragedia. Ówczesne władze zabraniają właścicielowi wstępu do budynku, który z czasem popada w kompletną ruinę. W 1989 roku rodzina rozpoczyna walkę o odzyskanie nieruchomości, by po dwudziestoletniej walce odzyskać budynek, który trzeba wyremontować, wyposażyć i przywrócić do dawnej świetności.

 Historia opowiedziana w książce wydarzyła się naprawdę, a sklep istnieje faktycznie. To świetna i mądra opowieść, napisana prostym i ładnym językiem dla dzieci. To także kopalnia wiedzy na temat przedwojennego sklepu, który stał się symbolem luksusu i dobrobytu, a warto wspomnieć, że był ulubionym miejscem warszawiaków i nie tylko.

Grażyna Lichwiarz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.