wenedyjska24 kwietnia 2019 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  dla Dorosłych. Tym razem rozmawialiśmy o autorce Zofii Mąkosie i Jej książce „Wendyjska Winnica. Cierpkie grona”.  Pisarka  urodziła się w Kargowej, a dzieciństwo spędziła w Chwalimiu – wsi, która jest miejscem akcji powieści. Jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy  o społeczeństwie. Czytanie książek to jej największa pasja, zawsze też lubiła pisać. Publikowała artykuły w lokalnej prasie. Zadebiutowała powieścią ,,Cierpkie grona”  i wydała kolejny tom cyklu ,,Wendyjska winnica". Po przedstawieniu sylwetki autorki książki, rozpoczęliśmy dyskusję na temat akcji  powieści, która poruszyła dogłębnie klubowiczki. ,,Wendyjska winnica. Cierpkie grona” - Rok 1938. W Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu, żyją ostatni potomkowie Wendów — Słowian, którzy osiedli tu przed dwoma wiekami. W tym urokliwym i spokojnym miejscu mieszkają Marta Neumann, gorliwa luteranka, która desperacko próbuje utrzymać gospodarstwo odziedziczone po przodkach, jej córka Matylda i kuzynka Janka Kaczmarek. Życie na prowincji wydaje się toczyć niezmiennym rytmem wyznaczanym przez pory roku, jednak wielka polityka wkracza w dylematy dnia powszedniego. Ideologia faszystowska   i zbliżająca się wojna nie pozostają bez wpływu na relacje międzyludzkie i budzą poczucie zagrożenia. Mieszkająca w Berlinie szwagierka Marty usiłuje przeżyć i uchronić swoje dzieci przed prześladowaniami nazistów,  a Janka Kaczmarek zostaje aresztowana i oskarżona o szpiegostwo. Wreszcie pewnego dnia wojna puka do drzwi samych Neumannów i nie oszczędza im niczego. Autorka plastycznie  i wiarygodnie odtwarza rzeczywistość prowincji i stolicy III Rzeszy w przededniu   i w trakcie drugiej wojny światowej, ukazując przy tym ludzki los w uniwersalnym ujęciu. Powieść  Zofii Mąkosy porusza, wywołuje refleksje, zmusza do myślenia, co  jest podstawą dobrej lektury.  Z ciekawością i pietyzmem sięgniemy po drugi tom tego cyklu.