rzeczy23.04.2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie o godz. 16.00 odbyło się kolejne spotkanie czytelników skupionych w DKK. Tematem naszej dyskusji była książka Marcina Wichy Rzeczy, których nie wyrzuciłem, za którą autor otrzymał nagrodę literacką Nike 2018.
Nie znikniemy bez śladu – nawet gdy nas już nie ma , to zostają nasze rzeczy zakurzone barykady. Cytat zaczerpnięty z utworu podkreśla jego eseistyczny z domieszką traktatu filozoficznego charakter. Utwór stanowiący gatunkową mieszankę podkreśla złożoność problemu, który autor próbuje rozwiązać na kartach książki. Życie i śmierć.
Bohater porządkuje rzeczy po śmierci matki. Snuje swoje refleksje o rodzicach, których już nie ma, o swoim dzieciństwie, dojrzewaniu emocjonalnym i intelektualnym w epoce PRL-u. To opis czasu przejścia z epoki ,, słusznie minionej'' do czasów obecnych. Krzywe zwierciadło, w którym przegląda się nie tylko autor, ale każdy dojrzalszy czytelnik. Utwór niełatwy, świetnie napisany. Autor pisze o matce, nie pisząc o niej. Bohaterka wyłania się z rzeczy i zapamiętanego jej gadania – czyli jest to rzecz o słowach i przedmiotach. To też historia o książkach, zapiskach matki, czasopismach, które czytała.
Autor twierdzi że:,, Książki to pomost między życiem i śmiercią''. Zmarłych pamiętamy dopóki nie potrafimy ich opisać. Dopóki są dla nas nie do końca zapisaną kartą.
A więc szukamy dalszego ciągu w tym co po nich zostało. Pamięć przywołuje kadry wspomnień. Często już nie wiemy czy prawdziwe czy poddane przez nas retuszowi. Gdy siedzimy wśród osamotnionych rzeczy, uświadamiamy sobie, że czas pytań minął bezpowrotnie, ponieważ nie będzie odpowiedzi.
Czytelnicy zaakceptowali wartość utworu, zwłaszcza, że podróż do przeszłości była dla nas bardzo bliska mentalnie. To trudna książka, bo o śmierci albo się nie myśli, albo myśli się z niechęcią i strachem. Jednak każdy kiedyś z nią się zmierzy.
Stanisława Król

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.