totaliytaryzmSpotkanie DKK dla dorosłych przy MBP Żary w dniu 27.02.2019

W związku z ustanowieniem roku 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, w Galerii Ekslibrisu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach prezentowano wystawę pt. „INNY ŚWIAT? OBLICZA TOTALITARYZMU”. Stanowiła ona inspirację, dzięki której jedno ze spotkań DKK poświęcono literaturze, podejmującej temat totalitaryzmu w przeszłości i obecnie. Klubowicze rozmawiali o „Folwarku zwierzęcym” George’a Orwella, analizowali też opowiadanie Jarosława Grzędowicza pt. „Nagroda”.
W toku dyskusji wskazano podstawowe cechy państwa totalitarnego – takie jak ingerowanie  rządzących we wszystkie dziedziny życia społecznego. Skonstatowano, że sprawujący władzę kontrolują każdego człowieka we wszystkich aspektach życia, łącznie z życiem osobistym. Interes państwa jest nadrzędny w stosunku do interesu jednostki. Władza jest sprawowana przez jedną grupę ludzi, uważających, że posiadają monopol na rządzenie, a zatem wzbraniających go innym. Nieposłuszni natomiast są prześladowani wszelkimi dostępnymi metodami.
Podczas spotkania omówiony również został „totalitaryzm pluszowy” – tj. problem totalitaryzmu, występującego współcześnie wraz z narzędziami, którymi się posługuje, np.  śledzenie użytkowników Internetu czy smartfonów poprzez sprawdzanie, jakie strony w sieci Internet odwiedzają, co kupują (zarówno przez Internet jak i aplikacje sieci handlowych), gdzie podróżują, itp. oraz poprzez warunkowanie ich podsuwaniem konkretnych „produktów”. Należy zadać sobie pytanie: czy jest to tylko pomoc, a może jest to ciągła inwigilacja i wywieranie wpływu?

Krzysztof Cymach – DKK Żary

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.