Notatka ze spotkania  DKK dal dorosłych w dniu 30.01.2019 r. w Bibliotece Miejskiej  w Żarach.

Tematem dyskusji na spotkaniu była książka „Cierpkie Grona” Zofii  Mąkosy pochodzącej z Kargowej , która dzieciństwo spędziła w Chwalimiu -  wsi , która jest miejscem akcji powieści.  Autorka jest z wykształcenia nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Szczęśliwa żona, matka trójki dzieci oraz babcia. To właśnie rodzina daje jej poczucie spełnienia w życiu.

Akcja Książki  „Cierpkie grona” rozgrywa się w latach 1933 - 1944  w Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko- polskim pograniczu. Potomkowi Wendów – Słowian osiedleni przed dwoma wiekami. Główne postacie książki to Marta Neumann, jej córka Matylda , kuzynka Janka Kaczmarek, mąż Marty Walter i jego rodzina.
Wydaje się, że życie na prowincji toczy się niezmienionym rytmem wyznaczonym przez pory roku. Jednak wielka polityka wkracza w życie bohaterów, ideologia faszystowska, zbliżająca  się wojna nie pozostają bez wpływu na relacje międzyludzkie i budząc poczucie zagrożenia. Marta desperacko stara się utrzymać na gospodarstwie odziedziczonym po rodzicach. Ukazana jest rodzina męża mieszkająca w Berlinie, ich losy, zachowania młodych ludzi, stosunki z sąsiadami, brak tolerancji w miejscu zamieszkania. To wiarygodnie odtworzona rzeczywistość prowincji i stolicy III Rzeszy w przededniu i w trakcie drugiej wojny światowej. Książka ciekawa, godna polecenia osobą, które chcą się dowiedzieć o życiu ludzi z bliskich nam terenów.
……Wojna pokaże, kto pozostanie przyzwoity” …….Polecam

Anna Baranowska – DKK Żary