Sprawozdanie ze spotkania DKK dla dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Żarach - 27 marca 2019 r.

Spotkanie DKK poświęcone było twórczości Nadieżdy Myszlennik, która uczestniczyła w naszym spotkaniu, jest członkinią Klubu Literackiego ZLP przy MBP w Żarach. Autorka, pisząca dotąd poezję, tym razem wydała dwie książki prozą, których akcja toczy się w pobliskim Żaganiu.

Pierwsza pt. „Rabunek. Maski” ukazała się w r. 2017 jako gatunek fantasy.  Jej temat przybliża twórczość Z. Beksińskiego widzianą oczami dwóch przyjaciół (alter ego autorki), którzy chcą ukraść obraz malarza z sanockiego muzeum. Maski żagańskiego pałacu też wniosą wiele w świat doznań bohaterów i czytelników.

Druga książka „Kwiaty lotników” ukazała się pod koniec 2018 r. i znakomicie „wstrzeliła” w 75 rocznicą Wielkiej Ucieczki. Jest to warte podkreślenia, albowiem tytułowymi lotnikami są jeńcami Obozu Lotników Alianckich Stalagu Luft III.  Historia ich brawurowej  ucieczki oparta na faktach (realia historyczne i obozowe) podana w ciekawej formie, gdyż prawdziwe są m.in. imiona i nazwiska bohaterów, ich stopnie, nazwy samolotów, miejscowości, daty, i dlatego  działanie lotników jest bliskie czytelnikowi, który do tej pory nie zetknął się z tematem; po tej lekturze na pewno zechce pogłębić wiedzę historyczną.

Główny bohater Denys Street, rozstrzelany w 1944 r. pojawia się w Żaganiu wiele lat                   po wojnie i trafia do młodych ludzi związanych z grupą rekonstrukcyjną Stowarzyszenia Historycznego „Sagan”…  Dziwi się wszelkim zmianom…

W obydwu książkach występują wątki mistyczne, do głosu dochodzi pisarska fantazja autorki dedykującej je Żaganiowi, gdzie mieszka i pracuje.

Halina Borowiec – DKK Żary

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poprzedziło spotkanie autorskie z Nadieżdą Myszlennik (22 marca 2019) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach, przygotowane przez członków DKK. Moderatorem spotkania była Halina Borowiec, należąca do naszego Klubu.

Na spotkaniu obecna była młodzież z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i czytelnicy dorośli.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.