wyspaKolejne spotkanie DKK odbyło  się 08.05.2019 w Bibliotece Publicznej w Łagowie. Rozmawialiśmy o książce Victorii Hislop pt. „Wyspa”.

Co na pewno można powiedzieć o „Wyspie” to to, że jest sprawnie i ciekawie napisaną powieścią. Mamy  rodzinną tajemnicę, miłość, piękne dziewczęta w opałach, chorobę i śmierć. Czyli wszystko, czego fajna powieść potrzebuje. Jest jednak pewien aspekt, który wydać się może bardziej interesujący dla czytelnika. Autorka porusza bowiem problem trochę już zapomniany, a który od tysiącleci zdawał się wielką nierozwiązywalną tragedią dla każdego, kogokolwiek on dotkną. Jednocześnie, co wydaje się niespotykane, pisze otym problemie z dużą dozą optymizmu, bo cóż można napisać optymistycznego trądzie i dlaczego stanowi no często większy problem dla zdrowych niż dla chorych? Rozwiązanie znajdujemy właśnie na tytułowej wyspie. Kolonia trędowatych na małej wysepce to nie bastion rozpaczy i beznadziei. Dla wielu to pierwszy, normalny i bezpieczny dom. Tam życie, wbrew rzeczywistości, jest ważniejsze niż choroba i umieranie. Inaczej jednak widzieli sąsiedztwo kolonii ich niezarażeni sąsiedzi z lądu. To mieszanina akceptacji wynikającej z życia w cieniu leptozorium „od zawsze” i czerpaniu z tego sąsiedztwa przyzwoitych profitów i strachu wynikającego z każdego nowego przypadku zachorowania.

Czytając „ Wyspę” trudno się jednak nie skłonić do przemyśleń na temat innej plagi, która, gdy  zapomniano o wyniszczającym trądzie, dotknęła ludzkości chodzi o AIDS. Któż nie pamięta , jaką panikę wzbudziła ta choroba. Jak bano się nawet zwykłego dotyku, jak tworzono ośrodki dla tych zarażonych i z jaką agresją reagowano na ich sąsiedztwo. Jakie to podobne. Na szczęście te lata minęły i  podobnie jak z trądem , ludzie oswoili się z tą chorobą, szczególnie w sytuacji, gdy medycyna zdołała ją opanować a nawet leczyć.

Książkę czyta się dobrze i można spokojnie wybaczyć autorce tę odrobinę uproszczeń i sentymentalizmu. Były one konieczne, by powieść nie epatowała smutkiem i beznadzieją i by można było ją spokojnie polecać.

                                                                                                                              DKK Łagów

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.