Kolejne spotkanie  DKK   odbyła się 12.06.2019r w Bibliotece Publicznej w Łagowie. Do  dyskusji wybrałyśmy książkę Cezarego Harasimowicza pt. „ Saga czyli filiżanka której nie ma”

To, co na pewno można powiedzieć czytając Sagę, to olbrzymi wkład pracy, jaką autor w nią włożył. Wszyscy wiedzą jak trudno jest zrekonstruować losy swojej rodziny i to aż do połowy XIX- tego wieku.  Tym trudniej, że w tym czasie po ziemiach polskich przewaliły się 2 Wojny Światowe , Polska zmieniła swoje granice, ludzie tracili pamiątki podczas zawieruchy, a wspomnienia po przodkach musiały być niekiedy skrzętnie skrywane ze względu na czujność powojennych, polskich władz i „ życzliwych” znajomych. Harasimowicz uznał , że warto opowiedzieć o swojej rodzinie, gdyż nie tylko byli nietuzinkowymi  ludźmi, ale też żyli w niezwykłych czasach. Widać, że jest z tych ludzi bardzo dumny, co , niestety obniżyło o kilka punktów przyjemność z czytania . Z kart książki wyłaniają się kryształowi do znudzenia członkowie licznej rodziny, a wszystko polane narodowo- patriotycznym sosem wartości i podniesionych czół.
Dzieje rodziny Cezarego Harasimowicza do przeciętnych nie należą.  Nie każdy może się pochwalić rodziną, której członkowie przez trzy pokolenia cieszyli się sławą i uznaniem, więc autor mógł podeprzeć pamięć żyjących wycinkami z gazet z tamtych czasów, co na pewno ułatwiło mu odtworzenie ich losów. Być może wtedy wpadł na ciekawy pomysł, aby z dnia ważnych zdarzeń z dziejów rodziny cytować ciekawostki z codziennych gazet. Te krótkie, ale ważne  dla tamtejszych czytelników, wiadomości przybliżają czytelnikom świat w którym żyli i umierali ludzie o których pamięć istnieje jedynie  na  szpaltach muzealnych gazet.

                                                                                                                                     DKK w Łagowie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.