IMG 20190712 1005389Lipcowe spotkanie DKK było poświęcone książeczce „Kicia Kocia w bibliotece”, z której dzieci dowiedziały się czym jest biblioteka.

Główna bohaterka Kicia Kocia po raz pierwszy odwiedza książnicę, w której otrzymuje własną kartę biblioteczną i wypożycza pierwszą książkę. Poprzez odwiedziny w placówce po raz pierwszy może uczestniczyć w spotkaniu autorskim i otrzymać autograf pisarza. Jako czytelnik dowiaduje się, że biblioteka oferuje nie tylko wypożyczanie książek, ale również wystawy, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, konkursy i przedstawienia teatralne.

Seria Kicia Kocia to świetna okazja do pokazania dzieciom prawideł życia codziennego. Każdy tytuł poświęcony jest jednemu zdarzeniu, które przybliża najmłodszym otaczający ich świat. Anita Głowińska – autorka serii – w przystępny sposób opisuje różne historie z życia głównej bohaterki, przez co uczy dzieci, np.  gotowania, gry na instrumencie, mówienia „Dzień dobry”, bezpiecznego bawienia się na placu zabaw. Dzięki książeczkom dzieci poznają pracę m.in. bibliotekarza, policjanta i strażaka. Dodatkowym walorem są piękne, wyraziste ilustracje, które sprawiają, że nawet najmłodsi potrafią skupić swoją uwagę podczas czytania króciutkich opowieści.

Po wysłuchaniu książeczki dzieci opowiadały, co można robić w bibliotece.  Najmłodsi potrafili powiedzieć czym różni się biblioteka od księgarni. Podczas spotkania nie zabrakło opowieści o ulubionych książkach wypożyczanych w bibliotece i kupowanych przez rodziców w księgarni. Kilkoro dzieci złożyło deklaracje, że gdy dorosną zostaną bibliotekarzem, z czego ucieszyła się bibliotekarka prowadząca spotkanie. Jak przystało na najmłodszych – nie zabrakło pytań o pracę w bibliotece, na które z chęcią odpowiadała Pani Ania.

Dzieci na zakończenie spotkania wykonały prace plastyczne z sową – symbolem mądrości oraz pokolorowały ilustracje z książką i biblioteką. Za uczestnictwo w spotkaniu sympatycy Kici Koci otrzymali naklejki, które znajdują się w książeczkach z serii „Czytam Sobie”. Wybór nalepki stał się okazją do zapoznania z kolejnymi książeczkami dla najmłodszych.

GBP w Bieniowie – filia w Olbrachtowie
Bibliotekarz – Anna Janus - Szymańska