biblipterapiaPodczas sierpniowego spotkania uczestnicy DKK dla dzieci dyskutowali o bałaganie i  porządkach, na skutek wcześniejszego zapoznania się z bajką terapeutyczną „Ja na pewno dziś nie sprzątam”. Okazało się, że czytelnicy dobrze znają skrzata Bałaganiaka  i nieco mniej skrzata Porządeczka. Tego drugiego najczęściej spotykają dzięki mamie, która pomaga uporządkować zabawki porozrzucane na podłodze, ciuchy nie powkładane do szafy i  rozgardiasz na biurku oraz w szufladzie.

Wspólnie z bibliotekarką mali dyskutanci porozmawiali również o emocjach towarzyszących sprzątaniu oraz kłopotliwym utrzymywaniu ładu w swoim pokoju.

Dzieci przyznały, że nie wiedzą jak robi im się „taki straszny bałagan” podkreślając, że w zasadzie … to robi się sam J.  Podczas omawiania książeczki było dużo uśmiechów, a to dlatego, że historia Kasi i Bartka bardzo przypominała, przybyłym na spotkanie czytelnikom, wydarzenia z ich życia:

„… pierwszy wstał Bartuś, potem, ociągając się i ziewając przeraźliwie, Kasia. Mama już wolała na nich z kuchni:

- Dzieci, ubierajcie się szybko, śniadanie na stole, musimy się spieszyć!

- Nie mogę znaleźć kapci!

 - Gdzie moja bluzka?

- Mamo! Piórnik jest pusty, gdzie się podziały wszystkie kredki?!

No tak. Zabrakło Skrzacika Porządeczka i jego nocnych porządków. Dzieci biegały po całym pokoju. Bartek w jednej skarpetce, Kasia wciąż w piżamie. Rodzice, widząc to załamali ręce. Tata, który odwoził dzieci do szkoły w drodze do pracy, narzekał, że się spóźni. W końcu mama pomogła skompletować ubranie, a tata spakował Kasi tornister, ale niestety zabrakło czasu na zjedzenie śniadania i wszyscy wyszli z domu głodni.”   J

fragment „Ja na pewno dziś nie sprzątam”

 Ryszard Cebula

 

Na koniec spotkania, techniką „krok po kroku” dzieci narysowały skrzata, którego samodzielnie pokolorowały. Dzięki bajeczce oraz wyżej wspomnianej metodzie szkicowania, młodzi czytelnicy poznali cechę cierpliwości, która może okazać się bardzo cenna zarówno w sprzątaniu jak i  w  wykonywaniu innych codziennych czynności otaczającego nas – pędzącego świata.

„Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych” to zbiór opowiadań zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Poradnik opisuje problemy współczesnego świata, jest odpowiedzią na wiele pytań, wskazówką postępowania dla rodziców, a także inspiracją do rozmów z najmłodszymi członkami rodziny. Bajki poruszają ważne tematy i w mądry oraz subtelny sposób wkraczają w świat dziecięcych emocji.

Ponadto, co ważne w dzisiejszym zabieganiu … zachęcają rodziców i opiekunów dzieci  zatrzymać się na chwilę i spędzić wspólnie czas – zrobić to co najważniejsze dla naszych pociech.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.