PLAKAT URODZINY NORWIDA 2 malyZ rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...

24 września br. w 198. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida, patrona naszej Biblioteki, przygotowaliśmy blok imprez przybliżających postać i twórczość literacką, artystyczną wybitnego prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa.

Nasza szeroka oferta adresowana jest do wszystkich, zarówno dorosłych, jak i dzieci! Każdy, kto w tym dniu odwiedzi „Norwida” może przyłączyć się do świętowania urodzin dostojnego jubilata! Norwid, siedzący na ławeczce przed gmachem głównym, czeka na fanów swojej twórczości!
Zapraszamy!

Zaplanowane wydarzenia będą się odbywały w gmachu głównym oraz w wybranych agendach Biblioteki.

Poniżej szczegółowy harmonogram:

Godz. 9.30-13.00          Norwid dzieciom – blok imprez dla dzieci szkół podstawowych. W programie m.in.: gra plenerowa z zadaniami literacko-plastycznymi polegającymi na przygotowaniu laurek oraz życzeń dla Norwida. Urodzinową atrakcją będzie także wypuszczenie na cześć  patrona balonów z helem. Nie zabraknie w tym dniu tortu!
Wydarzenie dla dzieci zakończy spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, popularną autorką książek dla dzieci.
Organizator: Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 10.00-11.30        Dlaczego Norwid jest patronem WiMBP w Zielonej Górze? – pogadanka Marii Radziszewskiej, kierownika Działu Zbiorów Specjalnych oraz wyjątkowa prezentacja oryginalnych rysunków Cypriana Kamila Norwida ze zbiorów WiMBP.
W drugiej części spotkania pogadanka z aktorem, reżyserem Jerzym Machowskim. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.
Organizator: Lubuskie Laboratorium Książki GreenBook, ul. Makowa 12

Godz. 12.00-14.00        Czytanie na Kolanie – II edycja happeningu organizowanego we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Zielona Góra.
Organizator: Filia nr 1, ul. Ptasia 32

Godz. 16.00-16.30        Norwid mówi – spotkanie z aktorem, reżyserem Jerzym Machowskim. Rozmowa o twórczości Cypriana Kamila Norwida. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.
Klub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 17.00-18.15        Podróże z Norwidem
Europejskie życie Norwida – wprowadzenie;
Prezentacja wierszy Cypriana Kamila Norwida
oraz utworów inspirowanych jego twórczością przez zielonogórskich poetów ze Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów;
Prezentacja multimedialna na temat sztuki Norwida;
Podróże Norwida –
quiz z niespodziankami;
Pokaz filmu Z Norwida, reż. Maria Kwiatkowska, (16 min.);
Norwid na wesoło – zabawa literacka.
Organizator: Biblioteka Obcojęzyczna, Klub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 18.30-20.00        Daj mi wstążkę błękitną -koncert w wykonaniu znakomitej pianistki Marii Ludwiki Gabryś-Heyke, prof. UMFC w Warszawie. W programie utwory: Marii Szymanowskiej, Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina, Adolphe Gutmanna, Władysława Żeleńskiego.
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15