Góra Mediów - mediateka zielonogórska

Sandra Stempniewska - młodszy bibliotekarz
Małgorzata Grelak - starszy bibliotekarz

ten

Zielonogórska mediateka została otwarta w grudniu 2010 roku, przy wsparciu zielonogórzan, włodarzy miasta, polityków, prezesów stowarzyszeń i klubów sportowych, artystów, lokalnych przedsiębiorców oraz przy zaangażowaniu pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida. W podziękowaniu za wsparcie finansowe biblioteki multimedialnej nazwy firm zostały uwiecznione na ścianie pamiątkowej, a media ufundowane przez indywidualnych darczyńców opatrzone ich osobistą rekomendacją.

Nazwa - Góra Mediów nie jest przypadkowa. Wiąże bowiem ze sobą aspekt regionalności całego projektu z pierwszym miejscem w województwie lubuskim skupiającym wiele różnorodnych stref multimedialnych w jednym punkcie. Jest ośrodkiem spotkań ze znajomymi, łączącym kulturę z rozrywką.

Wypożyczanie zasobów mediateki jest całkowicie darmowe!

W dziale mediateki znajdują się:

• Multimedia z zakresu:
    • Muzyki (CD, winyle)
    • Filmu (DVD, Blu-ray)
    • Audiobook'ów, e-book'ów
    • Gier (PC, PS3)
    • Komiksów
    • Gier planszowych
    • Prasy Specjalistycznej
  • Strefy spotkań (Laguage cafe, turnieje gier na konsole PS3 i PS4, słuchowiska, projekcje filmowe dla szkół i grup zorganizowanych, warsztaty, spotkania autorskie, konwersacje językowe i wiele innych imprez kulturalnych, których pomysłodawcami często są sami użytkownicy)
  • Strefy mediateki w swoich zasobach mieszczą tytuły z różnych dziedzin:
    • Muzyka – polska, zagraniczna, jazz, blues, klasyczna i filmowa z różnych gatunków (CD, Winyl),
    • Film – polski, zagraniczny. Skupia zarówno nowości jak i klasykę ze wszystkich gatunków oraz serie tematyczne, DVD oraz Blu-ray,
    • Audiobooki – przekłady najpopularniejszych książek, lektur i klasyki w formacje mp3, AudioCD oraz kasety magnetofonowe,
    • e-booki – dostęp do kilkudziesięciu tysięcy tytułów ze wszystkich dziedzin w bazie LEGIMI, polecamy również zapoznać się z Wirtualną Czytelnią Norwida

Mediateka dla użytkownika:

- Góra Mediów wyznaczyła sobie cel jakim jest propagowanie multimediów różnego charakteru wśród jak największej liczby użytkowników. Robi to poprzez zakup nowości z zakresu poszczególnych mediów: filmu, audiobook'ów, muzyki, gier, e-booków i innych. Specjalnie oznakowane strefy w pomieszczeniu mediateki informują użytkownika w prosty i przejrzysty sposób jak z nich korzystać.

- Strefa Wiedzy w mediatece to sala z 3 komputerami PC z darmowym dostępem do internetu, środowiska Office oraz programów graficznych i językowych. Oprócz tego w strefie tej każdy użytkownik z własnym komputerem przenośnym może usiąść przy specjalnych '"barowych" stanowiskach i połączyć się z darmową siecią Wi-Fi.

- Specjalne pomieszczenia jakimi są: Cafe Language i Chill Zone to sale, któreych celem jest przyciągnięcie osób chcących zrobić swoją imprezę kulturalną. W tym celu mediateka oferuje zaplecze techniczne. Wystarczy tylko porozumieć się z obsługą drogą mailową lub telefoniczną. Oprócz tego Cafe Language jest bardzo często miejscem konwersacji w różnych językach - zupełnie za darmo w formie luźnych rozmów. To tu organizowane są projekcje filmowe dla szkół i grup zorganizowanych na dużym (61cal) TV. Turnieje gier również wykorzystują ten ogromny ekran, aby emocje były jeszcze większe. Częstokroć właśnie tu organizowane są konferencje i briefingi dla mediów. Są to również miejsca dla osób odrabiających pracę domową oraz dla tych, którzy chcą spotkać się ze znajomymi przy kawie. To w końcu miejsca, w których odbywają się wszystkie eventy mediateki.

- Specjalna usługa mediateki jaką jest "Książka na telefon" cieszy się wielkim powodzeniem. Sprawia, że osoby niemogące dostać się do gmachu biblioteki mogą korzystać z jej zasobów. Wystarczy wykonać do nas telefon i zamówić interesujące książki, aby nasz kierowca dowiózł je całkowicie za darmo do domu.

- Góra Mediów to również partner w organizacji szeregu imprez dla dzieci oraz młodzieży.

- To również miejsce, w którym co roku można spotkać się z J.R.R Tolkien'em. Dzięki organizaji Międzynarodowego Dnia Czytania Tolkiena gościmy zawsze wielką ilość gości. Impreza ma charakter pikniku kulturalnego łączącego wiele dziedzin sztuki literackiej, muzycznej i teatralnej.- W mediatece Góra Mediów prowadzony jest Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych, którego celem jest promowanie lokalnych (i nie tylko) twórców literackich, a w szczególności debiutantów.

- Góra Mediów zaprasza również do siebie wycieczki szkolne i zwraca się do nauczycieli ze specjalna ofertą filmową, która zachęca uczniów do poznania szeregu zagadnień tematycznych na ekranie telewizora. Szkoły często biorą udział w szeregu warsztatów, które cyklicznie organizowane są w mediatece

- Wewnątrz mediateki użytkownik znajdzie Infokiosk - interaktywny punkt informacyjny z dostępem do e-katalogu, przy którym zapozna się z zasobami Góry Mediów, a także zbiorami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida.

Jednorazowo zapisana osoba będzie mogła wypożyczyć:

6 tytułów „książki mówionej” (na taśmach lub płytach) na okres 4 tygodni,
2 programy komputerowe lub gry PS3 na okres 2 tygodni
2 płyty CD z muzyką na okres 1 tygodnia (CD i winyle),
2 płyty DVD lub Blu-ray z filmami na okres 2 dni (seriale - 1 tydzień),

Czytelnik może samodzielnie prolongować sobie wypożyczone media lub zrobić to wykonując telefon, pisząc e-mail lub zjawiając się osobiście w mediatece.

Z zasobów mediateki można skorzystać również na miejscu, w godzinach otwarcia i za okazaniem ważnej karty bibliotecznej.