SAmiki225 września 2019 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej  odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięli w nim udział Klubowicze z klasy  I b ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach. Tematem były przygody małego nietoperza Mikiego. Na wstępie pani bibliotekarka przeprowadziła pogadankę na temat posłuszeństwa wobec rodziców i nauczycieli. Dzieci podawały argumenty przemawiające za koniecznością słuchania rad starszych. W głównej części zajęć prowadząca przeczytała utwór Rafała Wejnera pt. ,,Miki w opałach”. Bohaterem tego utworu jest mały nietoperz, który pomimo zakazu mamy udał się do lasu, gdzie w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił pamięć i nie wiedział, kim jest i jak ma na imię. Z opresji pomógł mu wyjść jeżyk Wicio i inni leśni mieszkańcy. Po lekturze miała miejsce dyskusja nad książką. Uczniowie polubili małego Mikiego i jego pomocników. Pierwszoklasiści przeżywali perypetie nieroztropnego nietoperza, cieszyli się, gdy w końcu, cały i zdrowy, wrócił do swojej rodziny. Następnie odbyły się zabawy ruchowe: ,,Szukamy Mikiego”, ,,Odnalezienie Mikiego” i ,,Dziwna wędrówka”.  Potem przyszedł czas na zajęcia plastyczne ,,Mój przyjaciel nietoperz”, podczas których milusińscy kolorowali podobiznę swojego ulubieńca. . Na zakończenie najmłodsi Klubowicze poznali inne stworzenia żyjące w ciemności, takie jak: małpiatki, ryby głębinowe, świetliki i sowy oraz wzięli udział w quizie dotyczącym nietoperzy. Do zobaczenia za miesiąc.

Edyta Lachowska