Jacek Hugo-Bader 1Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Dyskusyjne Kluby Książki zapraszają

12 listopada o godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z reporterem i dziennikarzem

Jackiem Hugo Baderem

Wydarzenie w ramach 9. Festiwalu Literackiego im. A. Tokarskiej Proza Poetów.

Moderator: dr Janusz Łastowiecki

Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek i zdobycia autografu reportażysty. Wstęp wolny!

Jacek Hugo-Bader – reportażysta i dziennikarz. Ukończył studia pedagogiczne. Pracował m.in. jako nauczyciel historii, nauczyciel w szkole specjalnej, pedagog szkolny i socjoterapeuta w poradni małżeńskiej. Po wygranym konkursie w 1991 dołączył do działu reportażu w „Gazecie Wyborczej”. Zajmował się szczególnie krajami byłego ZSRR. W 2011 r. wyruszył w podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Relacje z tej wyprawy w postaci tekstów i nagrań ukazywały się na bieżąco w „Gazecie Wyborczej”, a później złożyły się na książkę „Dzienniki kołymskie”.

Blisko 4 lata spędził w Rosji i byłych krajach należących do rosyjskiej wspólnoty. Przejechał na rowerze całą Azję Środkową, a także Pustynię Gobi, Chiny i Tybet. Kajakiem przepłynął Jezioro Bajkał. W 2007 roku odbył samotną, zimową podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku. Doświadczenia te stały się kanwą książek "W rajskiej dolinie wśród zielska" (nominacja do Nagrody Literackiej "Nike") oraz "Białej gorączki" (tom reportaży uhonorowany Nagrodą Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera). Inne reportaże Jacka Hugo-Badera to: „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” (2014), „Skucha” (2016) oraz „Audyt” (2018).

Wraz z Pawłem Łozińskim był scenarzystą i reżyserem serii dokumentalnej wyprodukowanej przez TVN pt. „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy”. Był także autorem jednego z odcinków cyklu dokumentalnego pt. „Nasz spis powszechny” oraz dokumentu nt. miejsc zamieszkiwanych niegdyś przez polskich Żydów, zatytułowanego „Ślad po mezuzie”.

Dwukrotny laureat nagrody Grand Press (1999, 2003) i wielu innych prestiżowych nagród. Jego książka "Skucha" została nominowana do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i do nagrody literackiej Nike. Została też nagrodzona przez Magazyn Literacki "Książki" jako najlepsza książka roku 2016.
W roku 2018 Jacek Hugo-Bader wydał książkę "Audyt", w której opisuje dalsze losy bohaterów swoich reportaży sprzed dwóch dekad.

  

Zrealizowano ze środków Instytutu Książki w ramach projektu Dyskusyjnych Klubów Książki.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.