GreenTownOfJazz plakatZielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zapraszają

13 listopada br. (środa) w ramach Festiwal Green Town of Jazz na projekcje filmów oraz spotkanie autorskie z Januszem Majewskim, wybitnym reżyserem filmowym, dramatopisarzem, pisarzem, scenarzystą, wykładowcą, rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej.

13 listopada 2019, sala im. Janusza Koniusza oraz galeria WiMBP

• Jazz Camping, (1959), reż. Zbigniew Rybczyński, czas projekcji 9’

• jazz-camping5Dokument w reżyserii Bogusława Rybczyńskiego, doskonale oddając specyficzny klimat jazzowego światka przedstawia pracę muzyków, zabawę i liczne jam session. W górskim spotkaniu wzięli udział m.in. K. Komeda, J. Matuszkiewicz, Z. Namysłowski, J. Ptaszyn Wróblewski, a także gwiazdy świata filmu: R. Polański, B. Kwiatkowska, T. Tuszyńska czy M. Wachowiak. Jazz camping to niezwykły obraz uwieczniający artystyczną atmosferę lat 50. – zafascynowanie muzyką i subkulturą amerykańskiego jazzu przy jednoczesnym przywiązaniu do polskiej tradycji muzycznej. Więcej ::
  • Jazz na Kalatówkach, (2018), reż. Robert Kaczmarek, czas projekcji 55’

Jazz na KalatowkachO swoich spotkaniach na Kalatówkach opowiedzą uczestnicy pierwszego zlotu: red. Jan Borkowski, który obok Jana Zylbera był organizatorem pierwszego zlotu na Kalatówkach, Jan Ptaszyn-Wróblewski, Grażyna Hase, Andrzej Dąbrowski, Katarzyna Gärtner, Rosław Szaybo. To były czasy, gdzie w sumie jazzmanów może było około trzydziestu. Była to elitarna grupa. Ten jazz cały, to było dla wielu całe życie. Jazz to było pragnienie wolności. To był sen o Ameryce. To był sen o niepodległości. To był zryw młodego pokolenia. Jazz był takim elementem, który nas jakby wiódł ku naszym ideałom. Ideałom życia w wolności, w demokracji, w wartości jednostki. Poprzez wspomnienia żyjących uczestników pierwszego Jazz Camping Kalatówki z 1959 r. , a także kolejnych zjazdów oraz nagrania archiwalne: filmowe i audio, fotografie, plakaty i muzykę odtworzy historię spotkań jazzowych na Kalatówkach. Więcej ::

godz. 17.00     Koncert jazzowy w wykonaniu Mariusz Smoliński Trio

godz. 17.30  Spotkanie autorskie z Januszem Majewskim, wybitnym reżyserem filmowym, dramatopisarzem, pisarzem, scenarzystą, wykładowcą. Rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Po spotkaniu zapraszamy na dwie projekcje dokumentów w reżyserii gościa.

• Jazz in Poland (1964), reż. Janusz Majewski, czas projekcji 43’

jazz w polsce fragment 25fps 1440x1080 portal 1Odcinek specjalny niemieckiego programu telewizyjnego „Jazz – gehört und gesehen” gościnnie zrealizowany w Warszawie. Program pod tytułem „Jazz in Poland” prezentował dokonania najważniejszych wykonawców krajowej sceny jazzowej. Rejestracja niezwykłego koncertu, w którym udział wzięli: Kwartet Z. Namysłowskiego, Kwintet Andrzeja Trzaskowskiego, Kwintet Krzysztofa Komedy, zespół Bossa Nova Combo oraz Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Więcej ::

• Opus Jazz (1963), reż. Janusz Majewski, czas projekcji 12’

opus jazzRejestracja próby kwintetu Andrzeja Kurylewicza. Pięciu znakomitych jazzmanów: Andrzej Kurylewicz, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Dąbrowski i Roman Dyląg nagrywają w studiu radiowym kompozycję Ptaszyna Wróblewskiego "Cannonbird". Film wyróżniono na festiwalu w Cannes. Więcej ::

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Festiwal Green Town of Jazz
12-16 listopada 2019. Organizator: Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe.

Festiwal Green Town of Jazz jest wydarzeniem o charakterze międzynarodowym, organizowanym od 2005 roku. Organizatorem Festiwalu jest Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe. W tym roku odbędzie się piętnasta jubileuszowa edycja. W ramach Festiwalu prezentowane są projekty muzyczne polskich i zagranicznych muzyków jazzowych, a także projekty promujące lubuską scenę jazzową. Podczas czternastu edycji na zielonogórskich scenach zagrali muzycy światowego formatu, artyści z Europy i Polski. Miejscem koncertów są sale koncertowe i kluby muzyczne na terenie Zielonej Góry. W ramach ostatnich kilku edycji były to m.in.: Sala koncertowa MCM Filharmonii Zielonogórskiej, Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, Klub Jazzowy „U Ojca”, Klub Piekarnia Cichej Kobiety, HydroZagadka, Kawiarnia Muzyczna „Czarna Kafka” i inne. Formuła festiwalu jest bardzo szeroka i obejmuje również spotkania środowiskowe, seminaria i konferencje oraz warsztaty muzyczne.