IMG 3062Spotkanie DKK odbyło się  11.12.2019 w Bibliotece Publicznej w Łagowie.

Rozmawiałyśmy o książce Olgi Tokarczuk  pt. „Opowiadania  bizarne”.

Nie łatwo jest recenzować zbiory opowiadań. Każde z nich stanowi odrębną całość z innym klimatem, inną fabułą, czy innym przesłaniem. Inspirowane są  zupełnie czymś innym. Starą legendą o zielonych dzieciach z Woolpit, dziwnymi stanami  ludzkiego umysłu(Szwy, Przetwory, Pasażer), problemami  z  którymi stykać się może współczesny człowiek w prawdziwym życiu (Prawdziwa historia, Serce, Transfuginum) albo zupełnie odwrotnie w alternatywnym, stworzonym przez pisarza świecie (Wizyta), czy wreszcie rozważaniami na tematy wynikające z niesamowitego spojrzenia na religię (Góra Wszystkich Świętych, Kalendarz ludzkich świąt). Wszystkie jednak zachęcają do refleksji, dyskusji i odpowiadania sobie na pytania, które w tych historyjkach często padają.

„Opowiadania  bizarne” nie są przyjemną lekturą. Wykreowany w nich świat jest wrogi człowiekowi. Jest pełen niechętnych sobie ludzi i dziwnych, a czasami tragicznych sytuacji. Zgodnie z tytułowym warunkiem „bizarre” muszą być dziwne , ale też pełne niedomówień, nierozwiązanych problemów, niewyjaśnionych sytuacji i każde konsekwentnie  z zasadą „ żadnych heppy endów” . Widać, że autorka nie jest osobą, która chciała by swoją lekturą sprawić komuś radość z czytania, poprawić nastrój, czy polepszyć samopoczucie. Absolutnie  nie. Raczej  jest ona ilustracją Jej słów wypowiedzianych w eseju noblowskim że „..Świat umiera, a ludzie tego nie widzą”. Przeciętny czytelnik nie jest przyzwyczajony do takiej dawki pesymizmu, tym bardziej, że TV widzi piękną, radosną, spełnioną kobietę, której kunszt pisarski doceniono nie tylko  w Polsce ale i na całym Świecie.

- DKK w  Łagowie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.