PLAKAT  L.LIBERA

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza

23 stycznia br. (czwartek) o godz. 18.00, Klub Pro Libris im. Andrzeja Waśkiewicza

na spotkanie autorskie z prof. Leszkiem Liberą, literaturoznawcą, badaczem Mickiewicza i Słowackiego, prozaikiem, autorem powieści napisanych w języku niemieckim "Utopek" i jej kontynuacji „Buks Molenda", przetłumaczonych na język polski przez Sławę Lisiecką.

Moderator: prof. Małgorzata Mikołajczak.

Leszek Libera, ur. 1948 w Raciborzu. Studia polonistyczne ukończył we Wrocławiu. Bibliotekarz i nauczyciel w szkolnictwie średnim w Cieszynie. Doktorat i praca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1980 emigracja do Niemiec. W 1994 habilitacja we Wrocławiu i zatrudnienie w WSP w Zielonej Górze (później na stanowisku profesora na Uniwersytecie Zielonogórskim ). Oprócz licznych prac literaturoznawczych poświęconych romantyzmowi polskiemu (Mickiewicz, Słowacki) i niemieckiemu (Tieck, Bürger) napisał dwie powieści w języku niemieckim „Der Utopek" (2011) i „Buks Molenda"(2012), wydane w łódzkiej oficynie OD DO w tłumaczeniu Sławy Lisieckiej (2018/2019). Tom trzeci trylogii w przygotowaniu. Mieszka w Essen.

Pierwsze dwie części trylogii powstały w latach 80 i zostały napisane w języku niemieckim. Ich geneza jest związana z emigracyjnymi doświadczeniami pisarza, który znalazł się w nowym środowisku bez pracy i z głową pełną opowieści dziadka o mitycznych utopkach. Śląskie dzieciństwo pisarza było mocną inspiracją dla napisanego na obczyźnie tekstu.

„Już dawno nie ukazała się taka książka jak ta, tekst tak gniewny, tak słowotwórczo gorzki i absurdalnie jasny, tak wyrafinowanie jędrny i oryginalny poprzez nasycenie tradycją, tak przekorny i zarazem tak mądrze skomponowany. Leszek Libera zgrupował wielowarstwową tkankę akcji i motywów swojej powieści zaczynającej się tuż po zakończeniu II wojny światowej i wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk, teren zagorzałych historycznie sporów narodowych między Polską a Niemcami (...)".
("Utopek", z posłowia Jürgena Joachimsthalera)

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.