Dzisiejsze spotkanie w ramach DKK z uczniami klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach nosiło tytuł ,,Mój przyjaciel Malmi”. Na wstępie pani bibliotekarka przeprowadziła pogadankę na temat pór roku. Dzieci wskazały cechy wiosny, lata, jesieni i zimy. Klubowicze mieli również odpowiedzieć na pytanie zawarte w wierszu Hanny Ożogowskiej pt. ,,Kto to?”, w którym mowa jest o tajemniczej postaci ze śniegu, stojącej od rana na podwórku. Oczywiście milusińscy od razu wiedzieli, że gościem jest śniegowy bałwan. Następnie pierwszoklasiści wzięli udział w ,,Bałwankowym Quzie”. W głównej części zajęć prowadząca  przeczytała utwór Gerda Hahna pt. ,,Mój przyjaciel Malmi” Tytułowy bohater to mały bałwanek, który został ulepiony przez Nelę. Słuchaczom bardzo podobała się historia o sympatycznym bałwanku, który nie zawsze był grzeczny, ale cechowały go niebywała ciekawość świata i koleżeńskość. Potem miała miejsce dyskusja na temat wydarzeń w książce. Dzieci wypowiadały się na temat zasad zachowania w gościach oraz na temat  sposobów rozwiązywania konfliktów. Następnie wzięły udział w zabawach ruchowych pt. ,,My się zimy nie boimy” i ,,Zimowe szaleństwo”. Na zakończenie odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i wspólne ,,lepienie” bałwana. Pytani o jego imię pierwszoklasiści zgodnie uznali, że zwał będzie się Malmi.

(8.01.2020).

Edyta Lachowska

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dziadka, dlatego też dzisiejsze spotkanie w ramach DKK z wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 2 w Żarach było związane z obchodami tych świąt. Na wstępie panie bibliotekarki przeprowadziły pogadankę na temat Babć i Dziadków w nawiązaniu do książek „Babcie od A do Z” i „Dziadkowie od A do Z”. Dzięki tym lekturom dzieci poznały różne typy Babć i Dziadków żyjących w odległych zakątkach świata, ale mających wiele cech wspólnych. Następnie odbyła się dyskusja, podczas której klubowicze doszukiwali się podobieństw i różnic w charakterach swoich Dziadków. Milusińscy zauważyli ich wiele, doszli jednak do wniosku, że najbliższe im osoby - Babcie i Dziadkowie są dla nich wyjątkowi i najukochańsi na świecie. W głównej części spotkania odbyło się głośne czytanie książeczki o przygodach rezolutnego liska Fenka, z której uczestnicy dowiedzieli się m.in. jaki prezent sprawi Dziadkom największą przyjemność - niespodzianką okazały się medale. Pomysł ten zainspirował nas do wykonania Medali dla Najlepszej Babci i Najlepszego Dziadka. Po zajęciach plastycznych zabraliśmy się za tworzenie portretów naszych Dziadków. Potem przyszedł czas na zabawy ruchowe. Wspólnie z Dziadkiem udaliśmy się na ryby, a z Babcią do kuchni piec kruche ciasteczka. Na zakończenie wizyty wnuczkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Dziadków. (15.01.2020)

- Małgorzata Pawłowska