Podczas uroczystej gali, która odbyła się w miniony czwartek, 27 lutego 2020 r. w Bibliotece Norwida poznaliśmy zwycięzców i wyróżnionych w tegorocznym konkursie Lubuskie Wawrzyny.

Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii proza:

Zofia Mąkosa, „Wendyjska winnica – Winne miasto”, Publicat, Poznań 2019.

Nominacje:

Hanna Bilińska-Stecyszyn, „Pelunia”, Związek Literatów Polskich, Oddział w Zielonej Górze, Lubniewice 2019.

Marek Krukowski, „Jamimoje”, Marek Krukowski, Zielona Góra 2019.

Dyplom Honorowy za całokształt twórczości:

Leszek Libera

Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii poezja:

Marek Lobo Wojciechowski, „Dzień kreta”, Wydawnictwo kwadratura, Łódź 2019.

Nominacje:

Beata Patrycja Klary, ”martwią”, Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2019.

Marzena Więcek, „Hekabe Suka liże wiatr”, Pro Libris - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, Zielona Góra, 2019.

Dyplom oraz Nagrodę Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za Debiut Literacki (Srebrne Sokole Pióro):

Hanna Chmielewska, „w poszukiwaniu łaski”, Liberum Verbum, Wrocław 2019.

Dyplom za walory edytorskie książki:

Justyna Koronkiewicz, „Naturalna kolej rzeczy”, Pro Libris - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, Zielona Góra 2019.

Dyplom honorowy za całokształt twórczości:

Jolanta Pytel

Ireneusz Krzysztof Szmidt

Lubuski Wawrzyn Naukowy

Jacek Kotuła, „W służbie św. Apolonii. Rozwój lecznictwa stomatologicznego w Zielonej Górze w latach 1945-1989”, Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2019.

Nominacje:

Ryszard Asienkiewicz, Józef Tatarczuk, Artur Wandycz, „Dziecko lubuskie. Poziom rozwoju fizycznego chłopców i dziewcząt w wieku 7-18 lat w świetle wybranych czynników społecznych i środowiskowych. Normy biologiczne”, Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2019.

Beata A. Orłowska, Krzysztof Wasilewski, „Kresy Wschodnie II RP we współczesnej pamięci zbiorowej mieszkańców Ziemi Lubuskiej”, Wydawnictwo Naukowe Akademii im. Jakuba z Paradyża, Gorzów Wielkopolski 2019.

Dyplom oraz pióro za najlepszą książkę popularnonaukową 2019 Nagrodę Rektora UAM w Poznaniu:

Grzegorz Biszczanik, „Nieznane twarze Zielonej Góry”, Stowarzyszenie FORUM ART, Zielona Góra 2019.

Nominacje:

Ireneusz Krzysztof Szmidt, „Literaci w Gorzowie. Pod skrzydłami Pegaza, Nowy almanach poetów i pisarzy ułożony przez Ireneusza Krzysztofa Szmidta”, Związek Literatów Polskich w Gorzowie Wielkopolskim, Gorzów Wielkopolski 2019.

Aleksandra Mrówka Łobodzińska, „Lubuskie zamki i pałace w obiektywie Adama Sowy”, Stowarzyszenie FORUM ART, Zielona Góra 2019.

Dyplom za walory edytorskie książki:

Wydawnictwo Naukowe Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. za książkę:

W związku z jubileuszową 15. edycją Lubuskiego Wawrzynu Naukowego organizatorzy Konkursu wyrażają podziękowania jego partnerom:

Uniwersytet Zielonogórski,

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim,

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu,

Zamiejscowy Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Nagroda Specjalna czytelnika Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, pochodzącego z Kresów, emerytowanego nauczyciela i wykładowcy akademickiego Jana Iwaśko:

Beata Orłowska, Krzysztof Wasilewski za książkę „Kresy Wschodnie II RP we współczesnej pamięci zbiorowej mieszkańców Ziemi Lubuskiej”, Wydawnictwo Naukowe Akademii im. Jakuba z Paradyża, Gorzów Wielkopolski 2019.

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski

Cezary Galek

Radio Zachód

1. „Gdzie jest kolczyk Karin Wolff” [29.12.2019].

2. „80 lat miłości do Wilna” [19.07.2019].

3. „Brudne ręce” [27.07.2019].

4. „Rodzi się nadzieja” [20.12.2019].

Zbigniew Borek

„Gazeta Lubuska”

1. „Kulisy śmierci szefa antyterrorystów” [29-30.06.2019].

2. „Ja bohater? Jeśli już, to dla syna – mówi Andriej, który uratował ludzi z ognia” [22-23.06.2019].

3. „Jak z pobicia zrobić pogrom” [20-21.07.2019].

4. Reportaż „Ile razy trzeba się schylić” w zbiorze „Wstając z kolan. Reportaże o dobrej zmianie” Prószyński i S-ka; Warszawa 2019.

Kamil Hypki

Radio Zachód

1. „Granica” [1.09.2019].

2. „Nie zostawiłem was” [8.09.2019].

3. „Sześciu z Żagania” [29.09.2019].

4. „Oderblick” [6.10.2019].

Dyplom dla wyróżniającego się młodego dziennikarza oraz statuetkę – Nagrodę „Gazety Lubuskiej”:

Mateusz Pojnar

„Tygodnik Krąg”

1. „Świat chłopca z autyzmem” [2.04.2019].

2. „Epitafium dla Stanisława Łomnickiego, bezdomnego artysty” [10.09.2019].

3. „Martyna Kierczyńska zamknie się w klatce” [24.09.2019].

4. „Robiła grafiki dla Washington Post czy amerykańskiego >Playboya<. Kim jest Ewelina Dymek?”[15.10.2019].

Dyplom za całokształt twórczości:

Elżbieta Wozowczyk-Leszko z Radia Zachód za solidne, wrażliwe, dobrze umocowane w regionie dziennikarstwo.

Zgłoszone materiały:

1. „Pionierka” [9.01.2019].

2. „Jesteśmy częścią natury” [13.11.2019].

3. „Lekcja migania” [16.10.2019].

4. „Nie jesteśmy niewidzialni” [4.12.2019].

Specjalna nagroda finansowa czytelnika Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, pochodzącego z Kresów, emerytowanego nauczyciela i wykładowcy akademickiego Jana Iwaśko

Cezary Galek za reportaż „80 lat miłości do Wilna”

Na tegoroczny Konkurs nadesłano w sumie 85 zgłoszeń we wszystkich kategoriach:

Lubuski Wawrzyn Literacki - 42 pozycje zgłoszone (17 Proza, 25 Poezja)
Lubuski Wawrzyn Naukowy - 25 pozycji zgłoszonych (13 naukowy, 12 popularnonaukowych)
Lubuski Wawrzyn Dziennikarski - 18 zgłoszeń (72 materiały dziennikarskie)

Gali Lubuskich Wawrzynów towarzyszyło otwarcie wystawy "Od słowa do słowa", poświęconej Januszowi Koniuszowi.

Wszelkie informacje dotyczące Konkursu dostępne są na stronie internetowej: www.wawrzyny.norwid.net.pl

LUBUSKIE WAWRZYNY 2019

Organizatorzy: