DKK, Biblioteka w Grabiku, filia Biblioteki Gminy Żary - 11.03.2020

Książka Barbary Gawryluk „Teraz tu jest nasz dom”.

Bibliotekarz Roman Haczkiewicz i nauczycielka j. polskiego ze Szkoły Podstawowej w Grabiku Monika Krupa-Juryca

Uczestnicy spotkania

Laura Jasińska, 13 lat

Natalia Burzyńska, 14 lat

Wiktoria Rozpędowska, 13 lat

Maria Kowalczewska, 13 lat

Nikola Lachowska, 13 lat

Jonatan Kisielewicz, 13 lat

Bartosz Kajdaniak, 13 lat

Kuba Szwarc, 13 lat

Dawid Wymiatał, 13 lat

Oliwier Kafarowski, 13 lat

Jakub Ledwoń, 13 lat

Przemysław Banaś, 13 lat

Nikola Cielecka, 13 lat

Spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze grupa młodzieży wykazała zainteresowanie tematyką książki. Rozmowa o książce stała się punktem wyjścia do szerszej dyskusji o wojnie, o uchodźcach i problemach jakie czekają na nich w nowym miejscu, w nowym kraju.

Recenzja Marii

Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa i pouczająca. Opowiada o uciekinierach przed wojną. Przybywają do nowego dla nich kraju i spotykają nową rzeczywistość. Tęsknią za swoim domem, bliskimi, kolegami. Symbolem tych tęsknot dla małego Romka stał się ulubiony rower, który musiał zostawić. Ciężko pożegnać się z ojczystym krajem, a w nowym miejscu nie brakuje problemów, np. dokuczających kolegów w szkole, bo mówi się z niepolskim akcentem i jest się z Ukrainy. Dzięki tej książce można lepiej zrozumieć emigrantów, uchodźców i nie odrzucać, ale podać im pomocną dłoń. Każdy powinien przeczytać taką książkę.