Jubli3W roku 2017 obchodziliśmy uroczystość z okazji 100-lecia powołania Związku Bibliotekarzy Polskich. Po uroczystości jubileuszowej 100-lecia SBP w Warszawie, bibliotekarze lubuscy zdecydowali o spotkaniu z podobnej okazji.

Odbyło się ono 13 stycznia 2018 r. w gościnnej Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zebranych powitały: Ewa Adaszyńska – dyrektor Biblioteki UZ oraz Dorota Kaczmarek – przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP, życząc wszystkim z okazji jubileuszu kolejnych lat aktywnej obecności w Stowarzyszeniu.

Cykl prezentacji rozpoczęła Mariola Szydło z Biblioteki UZ, przedstawiając referat „100 lata SBP – rola i znaczenie dla bibliotekarstwa i zawodu bibliotekarza". Wystąpienie to uzmysłowiło obecnym zakres i ogrom działań naszej zawodowej organizacji. Kolejne wystąpienie – „SBP w województwie lubuskim", przygotowała Maria Wasik, przy współpracy Marii Adamek. Prowadząca prezentację rozpoczęła od momentu powołania Okręgu zielonogórskiego Stowarzyszenia, co miało miejsce 14 kwietnia 1954 roku, na zebraniu założycielskim bibliotekarzy różnych sieci. Następnie zaprezentowała różnorodność działań lubuskiego SBP, rozpoczynając od wydawnictw: materiałów konferencyjnych, informatorów o bibliotekach, czasopism - „Bibliotekarz Lubuski", „Teraz My" (Gorzów), po spotkania integracyjne – plenerowy Dzień Bibliotekarza, seminaria wyjazdowe do bibliotek innych województw, wyjazdy zagraniczne.

Po przerwie na kawę, poczęstunek, sesję zdjęciową, uczestnicy wrócili do sali konferencyjnej. Drugi blok prezentacji rozpoczął Jan Tyra z Żar, który mówił o organizowanym od 14 lat Przeglądzie Pasji Twórczych Bibliotekarzy.
Następnie, w bardzo interesujący sposób, zaprezentowane zostały działania:
- Koła SBP w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej przez Jolantę Stadnik,
- Koła SBP w Bibliotece Uniwersyteckiej przez Grażynę Lipińską-Nowak.

Ostatnim punktem programu było zwiedzenie Biblioteki Uniwersyteckiej. Okazało się, że sporo osób, szczególnie z bibliotek terenowych, nie miały dotychczas okazji poznania tego nowoczesnego obiektu. Maria Wasik