W poniedziałek 21.06.2020 r. odbyło się spotkanie online z klubowiczami DKK. Do dyskusji przygotowana została powieść oparta na faktach Heather Morris Tatuażysta z Auschwitz. W dyskusji uczestniczyły 4 osoby.

Jest to opowieść o byłym więźniu obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, który transportem wyruszył ze Słowacji. Nie wiedział  dokąd podąża pociąg i co go czeka. Lale Eisenberg zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci swojej żony Giny.

Do Oświęcimia przywieziony został w kwietniu 1942 r. i  przebywał w nim do wyzwolenia obozu w styczniu 1945 r.

Lale przysiągł sobie, że zrobi wszystko aby przeżyć. Było mu trochę łatwiej, bo znał dobrze język niemiecki. Otrzymał posadę tatuażysty, dzięki temu mieszkał w osobnym baraku i dostawał większą porcję żywieniową. Kiedy poznaje Ginę robi wszystko, aby ratować siebie i ją. Doskonale radzi sobie w tej obozowej rzeczywistości. Prowadzi handel wymienny, więźniarki dostarczają mu biżuterię, a robotnicy z zewnątrz przynoszą żywność. Jest świadkiem hitlerowskiego bestialstwa, ludzi kierowanych do komór gazowych. Codziennie tatuuje nowo przybyłych ludzi, stara się to robić  delikatnie, aby zmniejszyć odczuwalny ból.  Żal mu jest cygańskich dzieci przywiezionych do obozu, zachęca je do zabawy, częstuje czekoladą. Niestety dzieci te zostają zamordowane.

Bohater powieści był  bardzo dobrym człowiekiem, miał szlachetne serce i pomógł wielu więźniom. Dostarczał im większe ilości jedzenia oraz leki. Narażał przy tym swoje życie, ale każdego dnia powtarzał: ktokolwiek ratuje jedno życie, jakby świat ratował.  

Tatuażysta  z Auschwitz to smutna opowieść i pełna okrucieństwa. Jest w niej jednak miłość, która czyni tę powieść pełną nadziei, że będzie dobrze. Każdy powinien ją przeczytać, bo uczy nas pokory i szacunku do drugiego człowieka. Musimy zawsze o tym pamiętać i nie dopuścić więcej do takiego okrucieństwa. Stop wojnom i ludzkiemu cierpieniu.

Link do wideo ze spotkania: 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.