BoznowPierwsze spotkanie DKK w filii w Bożnowie odbyło się dnia 05 marca 2020 roku przed ogłoszeniem pandemii. Na spotkaniu omawialiśmy książkę Barbary Gawryluk pt.,,Teraz tu jest nasz dom''. Książki pani Barbary, poruszają bardzo ważne problemy. Tym razem też tak było. Książka opowiada o wojnie jaka się toczy za naszą granicą - na Ukrainie. Autorka przyczyniła do udzielenia pomocy, jednej z polskich rodzin dzięki fundacji Anny Dymnej .Rodzina państwa Baranowskich,po ucieczce pod osłoną nocy z Doniecka, nie miała już swojego miejsca na ziemi. Oczekując na ratunek w ośrodku dla przesiedleńców, przydzielono rodzinie mieszkanie w jednym z małych  miasteczek pod Krakowem, które fundacja otrzymała w spadku. Autorka opisała historię właśnie tej rodziny. Troje dzieci Romek, Mikołaj i najmłodsza Natalka, nie mogą zrozumieć dlaczego musieli zostawić babcię i dziadka. Trudno im się tam zaaklimatyzować. W nowej szkole, początkowo koledzy nie ułatwiają im tego.Mikołaj  młodszy brat Romana,nie odzywał się w przedszkolu, dopiero gdy odwiedził go starszy brat, wszyscy dowiedzieli się,że chłopiec umie mówić po polsku. Roman w swojej klasie też czuł się obco przez Adriana i Damiana którzy się z niego naśmiewali. W końcu chłopiec wytłumaczył im że widział czołgi, rakiety , żołnierzy z karabinami i płonące domy i musiał uciekać nocą z rodziną, dlatego ich się nie boi. To zjednało mu przyjaciół, koledzy zrozumieli przez co musiał przechodzić ich rówieśnik. Książka uczy tolerancji i otwartości.Godna polecenia, warto przeczytać.

- Opiekun DKK w filii w Bożnowie D.Bielawska