25 lutego 2020 r. minęła 15. rocznica brutalnej śmierci Zdzisława Beksińskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. Został on zamordowany w swoim domu przez 19-letniego Roberta K. Jego twórczość inspirowała wiele osób, w tym Guillermo Del Toro, reżysera takich filmów jak “Labirynt Fauna” czy oscarowy “Kształt Wody”.

 

Zarówno Zdzisław, jak i jego rodzina: prezenter radiowy Tomasz i żona Zofia oraz ich historia jest na tyle intrygująca, że powstawały wszelkiego rodzaju dokumenty, książki, a nawet film fabularny pt. “Ostatnia Rodzina”. Jednak najbardziej znaną prezentacją ich historii jest książka Magdaleny Grzebałkowskiej Beksińscy. Portret Podwójny. Choć jest to biografia, to jej forma przypomina klasyczne powieści, dzięki czemu czyta się ją dynamiczniej i przyjemniej niż typowy zbiór suchych faktów. Opisy są bogate we wszelkiego rodzaju fragmenty listów, rozmów z archiwalnego albumu wideofonicznego, wywiadów i ilustracji, w tym obrazy Zdzisława, dzięki czemu książka bardzo dobrze przybliża emocje jakie odczuwała rodzina Beksińskich. A były one takie jak sama rodzina, nietypowe. Zdzisław ekscentryczny malarz perfekcjonista, równie ekscentryczny Tomasz, fanatyk wampiryzmu z autodestrukcyjną naturą i Zofia stojąca cicho obok swojego męża i syna, których relacja jest podsumowana w zdaniu, reklamującym książkę “Zdzisław nigdy nie uderzy swojego syna - Zdzisław nigdy nie przytuli swojego syna” Momentami czyta się z gulą w gardle, czego się zwykle nie spodziewa po biografiach. Dlatego też Beksińscy. Portret Podwójny, stanowi dobrą książkę na start z biografią. Dla ludzi zainteresowanych historią Beksińskich jest to pozycja obowiązkowa, a do tego pakietu warto się zapoznać z filmami: “Ostatnia Rodzina” oraz “Beksińscy: Album Wideofoniczny” zawierający wszystkie archiwalne materiały nakręcone przez Zdzisława Beksińskiego.

 

Milewicz Kacper
Klubowicz DKK

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.