30 września 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach DKK z uczniami klasy drugiej uczęszczającymi do Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach. Zajęcia oparte zostały na książeczce pt. ,,Franklin i gwiezdna podróż”, a ich tytuł brzmiał : ,,Gwiezdna podróż”. Główny bohater - żółwik o imieniu Franklin i jego młodsza siostra żółwinka, za sprawą swojej cioci Emi, „odkrywają Wszechświat”.

Dla dzieci wspólnie spędzony czas z krewną podczas nieobecności rodziców to jedna wielka zabawa. Tego wieczoru nie było czasu na nudę. Żółwiki razem z opiekunką stworzyły kosmiczny pokój, w którym królowały balonowe planety - oglądane przez rodzeństwo z samodzielnie wykonanych statków kosmicznych. Niezapomnianym przeżyciem dla maluchów była jednak obserwacja robaczków świętojańskich udających gwiazdy.
Spotkanie rozpoczęliśmy zabawą „ Lecimy w Kosmos”, podczas której drugoklasiści wykazali się dużą wiedzą na temat Układu Słonecznego i zjawisk w nim zachodzących.
W części głównej pani bibliotekarka przeczytała opowiadanie pt. ,, Franklin i gwiezdna podróż”, potem odbyła się dyskusja nad utworem. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że mając taką ciocię jak Franklin, można miło spędzić wolny czas bez rodziców. Przyznali również, że taka ciocia w dzisiejszych czasach to prawdziwy skarb - ma mnóstwo pomysłów, którymi potrafi zarazić innych i zachęcić ich zabawy. Przy czym posiada sporą wiedzę na tematy związane z Kosmosem.
Na zakończenie przyszła kolej na zajęcia plastyczne pt.„ Gwiezdna podróż” - czyli tworzenie obrazkowych kompozycji z rakietą w roli głównej.
Dzisiejsze spotkanie odbyło się w ramach projektu ,,Okiełznać Kosmos". Należy dodać, że treść omawianego utworu stanowi podsumowanie naszych dotychczasowych działań dotyczących wyżej wymienionego projektu. To również zaproszenie do udziału w ostatnim już wydarzeniu programu - czyli Nocnym Marszu po Zielonym Lesie połączonym z obserwacją nieba przez teleskop, na który serdecznie zapraszamy wraz z żarskim oddziałem PTTK już 9 października o godzinie 19.00. Startujemy ze Stadionu Syrena.
Do zobaczenia wkrótce.

Małgorzata Pawłowska