DKK Zagan maleNa czerwcowym, ostatnim już spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu przed wakacjami (25.06.2020r.), postanowiłyśmy sięgnąć po klasykę literatury rosyjskiej, opowiadania Antoniego Czechowa, nowelisty i dramatopisarza, znawcy dusz ludzkich. W swoich krótkich opowiadaniach zawarł całą złożoność ludzkiej natury, jej ułomność, niedoskonałość, wady, przywary, słabostki. Każdą z postaci analizuje pod kątem psychologii z dużą dozą ironii, sarkazmu i inteligentnego humoru. W opowiadaniach bardzo trafnie rozszyfrowuje wady systemu obowiązujące w carskiej Rosji, podejście do przeciętnego zwykłego obywatela. Jego bohaterowie to ludzie zniszczeni ciężką pracą, żyjący w nędzy i ciemnocie. Autor poprzez pryzmat życia swoich bohaterów, porusza na kartach swej powieści wiele spraw społecznych oddających klimat ówczesnej Rosji. Możemy w nich odnaleźć także wiele przykładów pozytywnych i negatywnych w relacjach międzyludzkich.
Opowiadania Antoniego Czechowa wzbudziły we wszystkich paniach wiele wspomnień z lat szkolnych, kiedy jego Trzy Siostry były obowiązkową lekturą w szkole średniej, wówczas żadna z Pań nie przypuszczała, że ponownie będzie musiała w Dyskusyjnym Klubie Książki zmierzyć się z jego twórczością. Na koniec spotkania stwierdziłyśmy zgodnie, że opowiadania Czechowa, zwłaszcza w dzisiejszych czasach jak najbardziej zasługują ze względu na swoją uniwersalność i ponadczasowość na jak najszersze grono odbiorców. Drodzy miłośnicy książek z całego serca polecamy. Sięgnijcie do tej literatury, a odkryjecie wiele, jakże wciąż aktualnych spraw dominujących w naszym życiu.

Elżbieta Buganik