Po długiej przerwie, w czasie której filia biblioteczna była nieczynna, w końcu udało nam się spotkać w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i porozmawiać o książce Ewy Nowak Jezioro łabędzie. 20 października, na krótko i w wąskim gronie uczestników, z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego związanego z pandemią Covid-19, zgłębiałyśmy tajniki powstania słynnego baletu Jezioro łabędzie.

Opowieść, którą przedstawiła w swojej książce Ewa Nowak, rozpoczyna się w Moskwie w 1875 roku. Rosyjski kompozytor, Piotr Czajkowski, otrzymuje propozycję skomponowania muzyki do baletu. Po wielu próbach, mistrz tworzy przepiękną muzykę, cóż z tego, kiedy choreografia baletu jest kiepska, a premiera w 1877 roku okazuje się kompletną klapą. Mijają lata, umiera Piotr Czajkowski. W hołdzie wybitnemu muzykowi, Marius Petipa, wspólnie z Lwem Iwanowem, wystawia w Petersburgu najpiękniejszy fragment baletu, w którym zaklęta w ptaka Odetta tańczy nad jeziorem. Jest rok 1895 w Teatrze Maryjskim trwa prapremiera całego baletu Jezioro łabędzie, kiedy kurtyna opada, nie ulega wątpliwości, że Czajkowski stworzył muzykę wszech czasów.
Tyle o treści książki, czas na naszą opinię. Historia, którą opowiedziała w swojej książce autorka oparta jest na faktach. Przeczytałyśmy ją z dużym zainteresowaniem, bardzo nam się podoba. Ładna i ciekawa fabuła, która w prosty sposób przybliża kulisy powstania słynnego baletu. To kolejna opowieść, która bawi i uczy. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz

Opinia o ,,Jeziorze łabędzim'' Ewy Nowak

Opowieść, którą przedstawiła w swojej książce Ewa Nowak, rozpoczyna się w Moskwie w 1875 roku. Rosyjski kompozytor, Piotr Czajkowski otrzymuje propozycję skomponowania muzyki do baletu. Po wielu próbach, mistrz tworzy przepiękną muzykę, cóż z tego, kiedy choreografia baletu jest kiepska, a premiera w 1877 roku okazuje się kompletną klapą. Mijają lata, umiera Piotr Czajkowski. W hołdzie wybitnemu muzykowi, Marius Petipa, wspólnie z Lwem Iwanowem, wystawia w Petersburgu najpiękniejszy fragment baletu, w którym zaklęta w ptaka Odetta tańczy nad jeziorem. Jest rok 1895 w Teatrze Maryjskim trwa prapremiera całego baletu Jezioro łabędzie, kiedy kurtyna opada już wiadomo, że Czajkowski stworzył muzykę wszech czasów.
Historia, którą opowiedziała w swojej książce autorka oparta jest na faktach historycznych. Ładna i ciekawa fabuła w prosty sposób przybliża kulisy powstania słynnego baletu. To kolejna opowieść dla dzieci, która bawi i uczy.

Grażyna Lichwiarz

P1012001