818 listopada 2020 r. odbyło się spotkanie autorskie online ze znaną autorką książek dla dzieci, dziennikarką radiową i tłumaczką szwedzkiej literatury dla młodych czytelników - Panią Barbarą Gawryluk, w którym uczestniczyła grupa Krasnali z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Żarach. Transmisja odbywała się za pośrednictwem kanału FB Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, moderatorem była Pani Agnieszka Sobiak. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i zostało zrealizowane dzięki pomocy finansowej Instytutu Książki.
Najmłodsi Klubowicze wysłuchali opowieści autorki o dzieciństwie spędzonym w Krakowie, w dzielnicy Nowa Huta oraz umiłowaniu książek i częstych wizytach w bibliotekach. Pani Barbara Gawryluk interesująco mówiła o Szwecji, podała wiele ciekawostek związanych z językiem szwedzkim, przybliżyła funkcjonowanie tamtejszych bibliotek, a nawet przeczytała kilka zdań po szwedzku. Fascynacja tym skandynawskim krajem zaczęła dla się dla niej po przeczytaniu książki Astrid Lindgren pt ,,Dzieci z Bullerbyn”. Pani Barbara przetłumaczyła aż 50 książek z języka szwedzkiego.
Ważnym punktem spotkania była prezentacja i czytanie przez Panią Barbarę Gawryluk fragmentów swoich utworów. Przedszkolaki z zapartym tchem słuchały wzruszających historii o prawdziwych przygodach czworonożnych bohaterów serii ,,Pies na medal”. Autorka zdradziła słuchaczom, że Apę, Dżoka, Baltica, Morusa i inne pieski miała okazję spotkać, a nawet pogłaskać. Sześciolatki polubiły też piegowatą świnkę, która nie bała się marzyć - bohaterkę książki pt. ,,Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie”.
Na zakończenie pisarka zdradziła słuchaczom, że pracuje nad nową książką, poświęconą Tatrom, która ukaże się na wiosnę.
Dziękujemy za bardzo miłe i ciekawe spotkanie.
Wydarzenie w całości można obejrzeć na kanale YouTube Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze: https://www.facebook.com/biblioteka.norwida/

Edyta Lachowska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.