15 stycznia w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy z klubowiczami książkę Jodie Picoult „W imię miłości”. Autorka pisze od najmłodszych lat i ma na swoim koncie 20 powieści. Za całokształt twórczości literackiej została w 2003 roku uhonorowana nagrodą New England Book. Niektóre z jej książek doczekały się ekranizacji. Pani Picoult opowiada nam
o Ninie Frost i jej rodzinie, która pracuje jako zastępca prokuratora. Prowadzi głównie postępowania w najtrudniejszych sprawach, które dotyczą przemocy wobec dzieci. Pewnego dnia jej życie wywraca się do góry nogami, gdy odkrywa z mężem, iż jej syn padł ofiarą molestowania. Powieść jest podzielona na trzy części.
W pierwszej dowiadujemy się o koszmarze Nathaniela. Część druga to studium zachowań poszczególnych członków oraz ostatnia, która mówi o tym czy sprawiedliwości stanie się zadość. Wszystkie uczestniczki stwierdziły jednogłośnie, iż sięgną po kolejne książki Jodie Picoult.
19 lutego w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy Panią Elżbietę Ciporę, która zadebiutowała tomikiem wierszy pt. „Moja Tekstura”. Spotkanie moderowała Pani Anna Zwiachel. Jest ona autorką grafik, które stanowią nie tylko tło wierszy, lecz idealnie zgraną część utworu . Na spotkanie przybyli uczestnicy klubu, a także czytelnicy biblioteki. Tematyka wierszy jest bardzo szeroka. Jest to zdecydowanie poezja współczesna. Autorka pisze o człowieczeństwie, kobiecości, męskości. O spotkaniach człowieka z człowiekiem oraz w dużej mierze o kobietach autentycznych, spracowanych, zanurzonych w swych codziennościach, radościach i tęsknotach. W niewielkim tomiku znajdziemy czterdzieści dwa wiersze zwarte pełne uczuć i nadziei. Pani Elżbieta w swojej szufladzie ma jeszcze wiele wierszy, które jak zapowiedziała na pewno wyda, a my czekamy na ciąg dalszy.

15 września 2020 roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie z Panią Zofią Mąkosą laureatką Lubuskiego Wawrzyna Literackiego 2017r. Autorkę gościliśmy poraz trzeci, ze względu na tak liczne zainteresowanie przenieśliśmy spotkanie do kawiarni „Delicjusz” w sulechowskim Zborze. Pani Zofia promowała trzeci tom cyklu Wedyjska winnica pt. ”Dolina nadziei” jest to ostatni tom, który jest kontynuacją losów Matyldy, Ewy i Emila. Tym razem akcja dzieje się w 1948 roku w powojennych Niemczech,
a dokładniej w Neuruppin w Brandenburgi. To tam wyjeżdża boleśnie doświadczona Matylda. Opuszcza Polskę, opuszcza Zieloną Górę, zrezygnuje z walki o ukochanego Kazika. Trzeci tom tak jak poprzednie powieści są świetnymi książkami, ale również ponadczasowym świadectwem ludzkich emocji. Uczestnicy spotkanie z zainteresowaniem wysłuchali autorki zadawali mnóstwo pytań, a miłośnicy powieści Pani Mąkosy mogli już zakupić najnowszą powieść pt.”Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny”. W zbiorze znalazło się jej opowiadanie obok tam znanych nazwisk: Agnieszka Janiszewska, Joanna Jax ,Jolanta Maria Kaleta, Agnieszka Olejnik i Maria Paszyńska.

24 września w ramach Dyskusyjnego Klubu książki gościliśmy w Bibliotece Publicznej gminy Sulechów Panią Tanye Valko autorkę „Arabskiej sagi” oraz „Azjatyckiej sagi”. Świat arabski i jego kultura od lat intrygują i budzą ciekawość, nie zawsze z właściwych powodów. Nie dziwi jednak fakt, że książki takie jak te cieszą się dużym zainteresowaniem i przyciągnęły na spotkanie wiele czytelników. Valko wiele lat mieszkała w Libii, Arabi Saudyjskiei
i Dżakarcie. Autorka swoje opowieści opierała na prawdziwych wydarzeniach, ludzkich dramatach, których była świadkiem, zasłyszanych opowieściac i historiach o których donosiły media. Uczestnicy spotkania nie mogli się rozstać z autorką. Czekają na kolejne powieści autorki.

sulechow

dkkkk

zofia

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.