143543302 124513782798589 5001628944596017010 nAutorka książki wykorzystuje powszechny w literaturze motyw wampira i elfa, i tworzy półwampirkę, półelfkę - jedyną w swoim rodzaju.  Realizm  przenika się ze światem nadprzyrodzonym i ten ostatni dominuje w książce „Isadora Moon idzie do szkoły”.

Wampirkoelfka obdarzona jest niezwykłymi zdolnościami. Ma skrzydła i potrafi latać, napełnia filiżanki magicznym brokatem, posługuje się różdżką, przytula pluszowego królika ożywionego magicznym zaklęciem przez mamę elfkę, a pośrodku jej kuchni rośnie drzewo. Tytułowa postać ani przez chwilę nie kojarzy się z mrocznymi opowieściami o wampirach. Ciepły wizerunek głównej bohaterki wzmacnia słodki Różowy Królik. Razem tworzą bardzo sympatyczny duet, który prowadzi czytelniczki przez kolejne rozdziały.

Mocną stroną tej historii jest pierwszoosobowa narracja i przemyślenia wampirkoelfki związane z wyborem szkoły oraz określeniem, kim tak naprawdę jest. Isadora nie boi się szukać swojego miejsca. Odwiedza szkołę wampirzątek oraz szkołę dla elfiąt, a w końcu podejmuje decyzję, że ludzka szkoła będzie dla niej właściwym rozwiązaniem. Rodzice akceptują wybór córki. Choć wielokrotnie podkreślają, że przez swoją wyjątkowość, będzie się wyróżniała, pozwalają kilkulatce  samodzielnie podjąć decyzję.

Dzieci różnią się od siebie, ale zdaniem Isadory jest to zaleta – w przeciwnym razie wszystko byłoby okropnie nudne. Tak jak gwiazdy, które pokazywał Isadorze tata wampir. Każda jest inna, lecz wszystkie są równie piękne. „Może to nie ma znaczenia, że jestem trochę inna. Odmienność również bywa piękna” – konstatuje rezolutna bohaterka, a jej spotkanie z ludzkimi dziećmi wracającymi ze szkoły dowodzi, że ma rację. Różnice budzą ciekawość, są pozytywne i w takich kategoriach należałoby je traktować: w szkole, w domu, na podwórku i placu zabaw!

Słowa w tej książce niosą uśmiech. Isadora gwarantuje dobrą zabawę i ma szansę zaskarbić sobie miłość kilkuletnich dziewczynek. Opowieść do przeczytania w jeden wieczór. Duża czcionka i ilustracje ułatwiają lekturę również mniej wprawnym czytelniczkom.

H. Muncaster, Isadora Moon idzie do szkoły, il. H. Muncaster, przeł. I. Żółtowska, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2018, 122 s.

Poleca: Monika Simonjetz

Książka dostępna w e-katalogu!