25 lutego 2021 roku kolejny raz umówiłyśmy się na telefoniczny kontakt, aby omówić książkę Zofii Mąkosy Wendyjska Winnica, składającej się z trzech tomów historyczno – obyczajowych.

Akcja powieści toczy się w kilku miejscowościach i rozpoczyna w przededniu II wojny światowej, a kończy tuż po wojnie. Główni bohaterowie, Neumanowie, zamieszkują na pograniczu polsko-niemieckim w Chwalimiu – miejscowości, którą zamieszkują potomkowie Wendów, Słowian, Niemców oraz niewielką grupą Polaków. Marta zajmuje się gospodarstwem i winnicą, z kolei jej mąż jest urzędnikiem państwowym mocno wierzącym w potęgę Wielkiej Rzeszy i wyższość Niemców nad innymi rasami, więc bez wahania w brutalny sposób odcina się od bratowej Żydówki. Natomiast żona nie podziela jego poglądów i nie może pogodzić się ze zmieniającą się sytuacją polityczną i prześladowaniami niewinnych ludzi, dlatego swoje przekonania i poglądy skrycie ukrywa przed wszystkimi domownikami. W kolejnych tomach autorka bardzo drobiazgowo opisuje trud i zaangażowanie kobiet jaki wkładają w codzienną pracę, brutalność i bezwzględność wojny. Czasy powojenne poznajemy głównie przez pryzmat tragicznych losów Matyldy w czasach bezprawia, łamania wszelkich zasad. Jej życie osobiste w Zielonej Górze upływa w strachu przed głodem, złodziejami, służbą bezpieczeństwa i prześladowaniem.

Recenzja Jolanty Śramskiej i Zofii Pieluszczak

Opracowała Elżbieta Buganik, koordynator DKK dla dorosłych

 

Opinia

Wendyjska winnica to niezwykła opowieść o życiu w najtrudniejszych czasach w jakich przyszło żyć Polakom i Niemcom w czasie wojny, w trakcie i po zakończeniu działań wojennych, czasach pełnych bólu, trudnych wyborów, poszukiwań najbliższych, traumatycznych przeżyć. Historia Neumanów pokazuje, jak ważne jest utrzymanie i pielęgnowanie więzi rodzinnej. Jednak w tym wszystkim jest wiara, że mijający czas i miłość spowoduje, iż rany się zabliźnią, a wraz z nią pojawi się nadzieja na lepsze jutro. Polecamy wszystkim czytelnikom, a szczególnie tym, którzy chcą się dowiedzieć o przeszłości naszych ziem zachodnich i ludziach mieszkających w lubuskiem.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.