580473-352x500Tytułowy Duszan to „miastowy” chłopiec, który wraz z młodszym bratem wyjeżdża na wakacje do tajemniczej, ale jakże ukochanej babci... Chłopców już od progu czekają same niespodzianki – niektóre przemiłe, a niektóre doprawdy przedziwne! Krok po kroku, z dziecięcą otwartością i ciekawością bracia przyjmują panujące u babci zasady i codzienne zajęcia, wśród których jest czas na obowiązki, ale i czas na zabawę oraz kontakt z przyrodą i mieszkańcami okolicy.

Tytuł książki idealnie oddaje to, co będzie nam towarzyszyć przez całą lekturę: duchowe wzrastanie dzieci poprzez kontakt z naturą i szacunek do starszych; duch walki i wytrwałości, gdy na drodze do naszych marzeń stają przeszkody; dusze zwierząt, z którymi przy odpowiednim traktowaniu człowiek może się zaprzyjaźnić; dusza dziecka – często silniejsza, bardziej bezkompromisowa i śmiała, niż dorosłych; dusza ludzka w ogóle – a przede wszystkim fakt, że wcale nie musi się ona zestarzeć tak, jak ciało! W każdej duszy kryje się także magia przeżytych chwil, magia wyobraźni oraz marzeń towarzyszących każdemu przez całe życie.

Książka wydała mi się wyjątkowa nie tylko ze względu na pomysł i przesłanie, ale także styl pisarski. Jest to opowieść o wakacjach dwóch chłopców, ich pobycie u babci i codziennych aktywnościach, ale czyta się ją jak baśń. Nie zabrakło tu oczywiście elementów fantastycznych – jednak wyłaniają się one z codzienności i tworzą spójny obraz świata przedstawionego.

Dodatkowym atutem książki są oddające baśniowy klimat ilustracje Doroty Wojciechowskiej - Danek, znanej już m.in. z „Parzyziółka”.

Poleca: Anna Witkowska

Książka dostępna w naszym e-katalogu!