PLAKAT 1 tydzień bibliotek 1 MALYTYDZIEŃ BIBLIOTEK 2021

Znajdziesz mnie w bibliotece

(8-15 maja 2021)

Złap Literaka – międzyfilialna gra miejska. Zadaniem uczestników gry jest odwiedzenie Filii miejskich Biblioteki Norwida i zebranie na specjalnych kartach jak największej liczby pieczątek potwierdzających obecność w miejskich agendach. Ogłoszenie gry 23 kwietnia na www Biblioteki oraz na FB Filii Biblioteki Norwida w Zielonej Górze. Wypełnioną kartę należy dostarczyć do dowolnej Filii uczestniczącej w grze do 14 maja. Rozstrzygnięcie 15 maja. Więcej informacji: www.wimbp.zgora.pl
23 kwietnia – 15 maja, FB Biblioteki Norwida oraz FB Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze Koordynator: Filia nr 4, ul. Podgórna 45

OD(najdz)PO(znaj)WIEM – quiz miejski, adresowany do wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wiekowych. Pytania dotyczące historii Biblioteki Norwida i miasta Zielona Góra, będą dołączane do książek wypożyczanych przez czytelników Filii. Odpowiedzi przesyłane na mail: Filia4@biblioteka.zgora.pl lub telefonicznie: 68 45 26 334.
7 –15 maja. Wyniki quizu podane zostaną na FB Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze. Koordynator: Filia nr 4 i 9, ul. Podgórna 45

Wędkarze – wystawa fotograficzna Ewy Kwaśniewicz, słuchaczki Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkini Klubu Fotograficznego Fotooko, Klubu Literackiego Oksymoron i redakcji pisma „Inspiracje" ZUTW.
7 maja – 30 czerwca, Filia nr 12, ul. Morelowa 34

Wojewódzki Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – uroczystość z udziałem władz województwa, miasta Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, bibliotekarzy południowej i północnej części województwa.
Organizator Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie online lub hybrydowo.
7 maja, godz. 11.00, transmisja YouTube Biblioteki Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

Literackie Drzewo Norwida – prezentowanie w Tygodniu Bibliotek piernikowych liści z cytatem Norwida, wykonanych przez pracowników Filii. Wydarzenie zakończy się tworzeniem drzewa – Literackiego Drzewa Norwida. Jeśli sytuacja pozwoli wydarzenie z udziałem przedszkolaków.
8-15 maja, godz. 11.00, emisja filmiku na FB Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze, Filia nr 5, ul. Żołnierzy 2-giej Armii 30-40

Czytamy na Ptasiej – film z zapowiedziami książek z różnych dziedzin, m.in. reportaży, biografii, książek popularnonaukowych, poezji oraz audiobooków. Cykliczne wydarzenie.
8, 15 maja, godz. 9.00, FB Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze, Filia nr 1, ul. Ptasia 32

Czytanie na Polanie – baśń Jana Christiana Andersena Polny kwiatek. Film zapraszający do agendy połączony z czytaniem baśni.
8 maja, godz. 12.00, FB Dziecięce Filie Norwida, Filia nr 3, ul. Kokosowa 1

Znajdziesz mnie w książce! – cykliczny konkurs. Na podstawie cytatów z bardzo znanych książek odgadywanie ich tytułów. Osoby, które jako pierwsze podadzą prawidłowe tytuły zostaną nagrodzone książkami.
10-14 maja, godz. 8.00, FB Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze, Filia nr 1, ul. Ptasia 32

Nauka języków na wesoło – humorystyczne teksty w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim prezentowane przez pracowników Biblioteki Obcojęzycznej i Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej (Agnieszka Ginko-Humphries, Anita Lange-Fijołek, Hanna Rak). Nagranie filmowe.
10 maja, godz. 8.30, emisja filmu na FB Biblioteki Norwida, Biblioteka Obcojęzyczna

Bajki Photonów – prezentacja fragmentów książki Stanisława Lema w ramach obchodów Roku Lema i we współpracy z przedstawicielami akcji Rok Lema w Polsce. Całość nagrywana w futurystycznej stylistyce.
10 maja, godz. 9.00, FB Mediateka Góra Mediów

Znajdziesz mnie w Filii nr 2 – konkurs kryminalny polegający na odpowiedzi na pytanie dotyczące książki kryminalnej, która będzie nagrodą.
10 maja, godz. 14.00, FB Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze, Filia nr 2, Os. Pomorskie 13

Spotkanie autorskie online z Zofią Mąkosą, powieściopisarką, dwukrotną laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w kategorii Proza.
10 maja, godz. 16.00, FB Mediateka Szklana Pułapka, ul. Wrocławska 12a

Storytelling online z Piotrusiem – snucie opowieści z wykorzystaniem kostek „Story Cubes". Obowiązują zapisy. Liczba uczestników ograniczona.
10 maja, godz. 16.30, FB Dziecięce Filie Biblioteki Norwida, Filia nr 11 (Biblioteka Piotrusia Pana), ul. Ptasia 32

Benefis 10-lecia Mediateki Góra Mediów. Wspomnienia – anegdoty – komentarze. Emisja filmu ze spotkania pracowników biorących udział, na przestrzeni lat, w tworzeniu mediateki. Scenariusz, przygotowanie filmu Bartosz Czerniawski.
10 maja, godz. 17.00, FB Mediateka Góra Mediów

Wystawa fotografii Stefana Kurzawińskiego, nieżyjącego artysty fotografa z Kazimierza Dolnego "Na rynku usiąść w Kazimierzu...Fotografie Stefana Kurzawińskiego"
Wystawa dostępna od 10 do końca maja, Galeria Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9

Patrz, co piszesz! – akcja, w ramach której nominowani przez czytelników pracownicy Biblioteki, czytają teksty literackie nadesłane przez użytkowników. Filmowa prezentacja.
11, 13 maja, godz. 10.00, FB Mediateka Góra Mediów

Znajdziesz mnie między przecinkami – spotkanie autorskie z Rafałem Gawinem, poetą, krytykiem literackim, redaktorem Kwartalnika Artystyczno-Literackiego "Arterie”. Prowadzenie dr Janusz Łastowiecki.
11 maja, godz. 18.30, FB Biblioteki Norwida i FB Lubuskie Laboratorium Książki Green Book, ul. Makowa 12

Pokusy kulturalne – zwiastuny ciekawych multimediów ze zbiorów Góry Mediów (filmy, muzyka, audiobooki, gry na PS4 ) Prezentacja na FB.
12 maja, godz. 10.00, FB Mediateka Góra Mediów

Wizjoner czy konserwatysta? Wizja książek i bibliotek w utworach Lema. Opowieść całkiem nienaukowa – wykład w ramach Konwersatorium bibliotekoznawczego. Prowadzenie Roman Wojciechowski.
12 maja, godz. 10.00, YT Biblioteki Norwida.

Norwid w naszych oczach – filmowe nagranie montażu słowno-muzycznego wzbogaconego o rysunki i szkice poety. Wiersze Norwida czytać będą: Beata Sobicka-Kupczyk, Katarzyna Połczyńska-Czerniak, Paulina Wolska-Zimnoch. Emisja na FB.
12 maja, godz. 14.00, FB Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze, Filia nr 5, ul. Żołnierzy 2-giej Armii 30-40

Wyjątkowo kukiełkowo – konkurs adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz dzieci przedszkolnych. Polega na stworzeniu kukiełki do bajki "Czerwony Kapturek", mieszczącej się na patyczku od szaszłyka. Kukiełki nagrodzone przez jury wezmą udział w inscenizacji przygotowanej przez bibliotekarzy. Dla zwycięzcy Konkursu przewidziano nagrodę rzeczową. Efektem konkursu będzie przedstawienie kukiełkowe z udziałem nagrodzonych lalek. Fotografie grup przedszkolnych oglądających transmisję spektaklu na żywo, przesłane do organizatorów, wezmą udział w losowaniu nagrody – pakietu książek.
12 maja
- godz. 11.00, finał konkursu. Informacje o wynikach na FB Dziecięce Filie Biblioteki Norwida, Centrum Biblioteczne Dzieci i Młodzieży (Biblioteka Pana Kleksa).
- godz. 17.00, spektakl na FB Dziecięce Filie Biblioteki Norwida, Centrum Biblioteczne Dzieci i Młodzieży (Biblioteka Pana Kleksa)
Losowanie odbędzie się 14 maja, godz. 11.00, FB Dziecięce Filie Biblioteki Norwida, Centrum Biblioteczne Dzieci i Młodzieży (Biblioteka Pana Kleksa)

Znajdziesz mnie w Filii nr 2 – dyktando z nagrodami dla uczniów klas I Szkoły Podstawowej. Wydarzenie online organizowane wraz z Zespołem Edukacyjnym nr 3 w Zielonej Górze na platformie Microsoft Teams.
12 maja, godz. 16.30, Microsoft Teams, Filia nr 2, Os. Pomorskie 13

Koncert zespołu Fruti Blues. Transmisja online koncertu grupy Andrzeja Święcickiego – w ramach Tygodnia Bibliotek oraz obchodów 10-lecia Mediateki Góra Mediów.
12 maja, godz. 18.00, Sala im. Janusza Koniusza, FB Biblioteki Norwida oraz FB Mediateki Góra Mediów

Wernisaż wystawy pokonkursowej Wyjątkowo kukiełkowo. Wystawa prezentowana będzie w Galerii Młodych w Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży. Forma hybrydowa lub online.
13 maja, godz. 11.00, Galeria Młodych Centrum Biblioteczne Dzieci i Młodzieży (Biblioteka Pana Kleksa)

Daleki Wschód na Zachodzie, czyli spotkania nie tylko literackie. Biblioteki w krajach azjatyckich. Spotkanie online dla osób zainteresowanych kulturą, literaturą i podróżami na odbędzie się na platformie Microsoft Teams.
13 maja, godz. 15.00, Microsoft Teams, Filia nr 4, ul. Podgórna 45

Czwartek Lubuski online z Czesławem Sobkowiakiem i prezentacja najnowszego tomiku Późne lata. Wybór wierszy (Akwedukt 2021). Prowadzenie dr Mirosława Szott.
13 maja, godz. 18.00, Transmisja live FB Biblioteki Norwida

Quiz na temat USA w języku angielskim dla młodzieży we współpracy z Ambasadą USA w Warszawie. Nagrody i upominki ufundowane przez Ambasadę USA w Warszawie. Rozstrzygnięcie quizu 21 maja br.
14 maja, godz. 8.00, FB Biblioteki Norwida, Biblioteka Obcojęzyczna

Moje NAJ z biblioteki – rozstrzygnięcie akcji polegającej na przesłaniu wspomnień związanych z bibliotekami (co sprawiło, że wybraliście akurat to miejsce i co miłego dla Was wydarzyło się w nim) na adres Filii nr 11, adres: filia11@biblioteka.zgora.pl. Zebrane teksty zostaną opublikowane na FB.
14 maja, godz. 10.00, FB Dziecięce Filie Biblioteki Norwida, Filia nr 11 (Biblioteka Piotrusia Pana), ul. Ptasia 32

Znajdziesz mnie w Filii nr 2 – konkurs kryminalny polegający na odpowiedzi na pytanie dotyczące książki kryminalnej, która będzie nagrodą.
14 maja, godz. 14.00, FB Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze, Filia nr 2, Os. Pomorskie 13

Czytamy Norwida na Ptasiej – film prezentuje fragmenty twórczości Cypriana Norwida (Rok Norwida)
14 maja, godz. 16.00, FB Filii Biblioteki Norwid w Zielonej Górze, Filia nr 1, ul. Ptasia 32

Rysunki Norwida w Galerii Przechodnia – prezentacja odbitek oryginalnych rysunków Cypriana Norwida ze zbiorów WiMBP z okazji 200. urodzin patrona WiMBP
14 maja, Galeria Przechodnia (przed gmachem Biblioteki)

ZAPLECZE alternatywa nastrój las – 12. audycja z cyklu. Wydanie specjalne w ramach Tygodnia Bibliotek 2021.
14 maja, transmisja – www.zap-lecze.com, premiera od 22.00 oraz Spotify od godz. 22.00

Noc Muzeów 2021 – Muzeum Ilustracji Książkowej zaprasza
W programie:
– historia średniowiecznych manuskryptów,
– zajęcia plastyczne: iluminowanie i ozdabianie średniowiecznych rękopisów, kaligrafia inicjałów,
– zwiedzanie indywidualne ekspozycji Muzeum,
– warsztaty graficzne.
Ze względu na epidemią zajęcia w Muzeum odbędą się dla limitowanej liczby uczestników.
Ponadto na FB:
Zróbmy sobie muzeum w domu. Żywe obrazy – rekonstrukcja dzieł malarstwa tworzona przy udziale czytelników przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką wybraną malarską scenę. Zdjęcia rekonstruowanych obrazów czytelnicy będą przesyłać w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek. Zamieszczone zostaną 15 maja na FB Biblioteki. Najlepsze rekonstrukcje zostaną nagrodzone.
15 maja, godz. 19.00-22.00, Dział Zbiorów Specjalnych/ Muzeum Ilustracji Książkowej, al. Wojska Polskiego 9

"...więc to już wszystko mamo..." – Zielonogórski Salon Poezji online 
Usłyszymy wiersze Różewicza, Herberta, Osieckiej, Zagajewskiego, Ginko, Tokarskiej, Leszina-Koperskiego, Gałczyńskiego, Twardowskiego i innych.
Opracowanie muzyczne i wykonanie: Wojciech Brodziński i Daniel Czepizak
Scenariusz, Gospodarz Salonu Andrzej Buck
16 maja, godz. 17.00, You Tube, Fb Biblioteki Norwida

Urodziny Szklanej Pułapki

godz. 14.00 Muzyczne Fascynacje Romana czyli #chodźmyposłuchaćhałasu. Odcinek specjalny z zaproszonymi gośćmi: Andrzejem Buckiem i Wojciechem Brodzińskim
godz. 16.00 Ogłoszenie wyników konkursu Norwid, Lem, Różewicz, Baczyński - Który z nich jest twoim ulubionym autorem i dlaczego?
Godz. 17.00 Spotkanie autorskie online z Krzysztofem Fedorowiczem, poetą, powieściopisarzem, laureatem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2020 w kategorii Proza.
Prowadzenie Roman Wojciechowski.
17 maja, godz. 12.00-18.00, FB Mediateka Szklana Pułapka, ul. Wrocławska 12a

Czytelnia DramatuUcho Kuby Kaprala, dramaturga, prozaika, poety, twórcy teatralnego, happenera. Animator działań grup: Koło Gospodyń Miejskich i LUDUCIOS. Współpracował z Teatrem Porywacze Ciał, Teatrem Usta Usta Republika, Teatrem Ósmego Dnia i Teatrem Strefa Ciszy. Członek Teatru Palmera Eldritcha („Jarzenie", „Alien", „Animo tristi") i grupy Circus Ferus („Freak show", „Serce Polski", „Manifestacja", „Bóg zapłać", „Tragedia w lumpeksie", „3p", „Rodzina").
19 maja, godz. 18.30, transmisja – FB Biblioteki Norwida i FB Lubuskie Laboratorium Książki / ew. hybrydowo

Spotkanie online z Kubą Kapralem, aktorem i reżyserem.
20 maja, godz. 10.00, dla użytkowników Microsoft Teams – na zapisy / ew. hybrydowo

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.