Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Dyskusyjne Kluby Książki  zapraszają na webinarium pt. „Co czyta Hans i Helga? Współczesna literatura niemieckojęzyczna na polskim rynku. Nowości, trendy, ciekawe propozycje dla DKK”. 

Termin: 12.04.2021, godz. 12:00 - 14:00

Link do pokojuhttps://app.livewebinar.com/709-953-224

Opis webinarium: Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z najnowszymi kierunkami w literaturze niemieckiej, dowiedzą się, kto wydaje w Polsce niemiecką literaturę i jakie są to publikacje. Zaprezentowane zostaną niemieckie książki w polskim przekładzie, które ukazały się na rodzimym rynku wydawniczym w ciągu ostatnich kilku lat, oraz sylwetki pisarzy.
Uczestnicy dowiedzą się też, skąd czerpać informacje o przekładach z niemieckiego ukazujących się w Polsce oraz o instytucjach i wydarzeniach promujących niemiecką literaturę.

Prowadząca: Natalia Staszczak-Prüfer

O sobie: Nazywam się Natalia Staszczak-Prüfer. Pochodzę z Warszawy, od 2012 roku mieszkam w Berlinie. Jestem
z wykształcenia teatrolożką: ukończyłam Akademię Teatralną w Warszawie (wydział Wiedzy o Teatrze) oraz studia teatrologiczne na Freie Universität w Berlinie. Obecnie studiuję podyplomowo w Freie Journalistenschule w Berlinie. Praca oraz staże na licznych festiwalach teatralnych, filmowych, muzycznych i w instytucjach kultury sprawiły, że poprzez kontakt z artystami zaczęłam inaczej postrzegać efekty ich pracy, o czym chętnie piszę i dzielę się tym z innymi. Obecnie piszę dla różnych czasopism i portali internetowych (między innymi: Forum Dialogu, TaniecPOLSKA(pl), Dwutygodnik.comNachtkritik.deTeatr), przede wszystkim o teatrze, literaturze, kinie oraz tańcu. Dodatkowo zajmuję się przekładem z języka niemieckiego na polski i z polskiego na niemiecki tekstów poświęconych przede wszystkim kulturze. Tłumaczę sztuki teatralne z języka niemieckiego na polski (np. Nino Haratischwili Liv SteinDruga żona), które znajdują się pod opieką Agencji Dramatu i Teatru ADiT. Jestem inicjatorką i organizatorką projektu "Lesezyklus Lektury 2018", który zajmował się prezentacją polskiej literatury w Berlinie i w Brandenburgii.

LOGOTYPY DKK

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.