Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal

11 . Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej Proza Poetów pn. Biografia z historią w tle... to przedsięwzięcie cykliczne, współorganizowane przez Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze już po raz jedenasty, mające na celu popularyzację współczesnej polskiej twórczości literackiej, zarówno poetyckiej, jak i prozatorskiej, głównie poprzez spotkania i rozmowy z uznanymi autorami, laureatami i finalistami ogólnopolskich nagród literackich, również z autorami wartościowych propozycji książkowych, które ukazały się na rynku wydawniczym w ostatnich latach. Festiwal ma także ogólnopolski wymiar, głównym jego celem są działania popularyzujące życie literackie i kulturalne naszego regionu. Stąd patronka Festiwalu, lubuska poetka - Anna Tokarska i jej twórczość, która w znaczący sposób zaznaczyła swoją obecność na mapie lubuskiej literatury i kultury.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbywać się będzie w listopadzie br. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9. W tym czasie odbędą się bezpłatne spotkania autorskie i targi książek wg poniższych nurtów:

biograficznego

– spotkanie autorskie z Zofią Turowską autorką książki „Gustaw. Opowieść o Holoubku". Pisarka odkrywa nieznane fakty z życia Gustawa Holoubka, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka

w kontekście osobistym i politycznym.

– spotkanie autorskie z Justyną Sobolewską autorką książki "Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu". Autorka próbuje rozwikłać fenomen pisarza, który był doceniany, ale jednak ciągle pozostawał na uboczu: twórca krakowski, partner Wisławy Szymborskiej. Opowieść o jego życiu toczy się w głównym nurcie polskiej historii, pokazuje zaangażowanie i wybory lewicowej inteligencji.

– spotkanie autorskie z Radosławem Młynarczykiem i jego książką "Hłasko. Proletariacki książę". Autor dekonstruuje legendę, demaskuje kreacje, obala mity o Hłasko, który żył szybko i intensywnie (jego narzeczoną była min. Agnieszka Osiecka).

powieść historyczna

– spotkanie autorskie z Wandą Michalak autorką książki „Literackie Noblistki. Piętnaście Noblowskich lasek dynamitu”. „Literackie noblistki” to oryginalny opis życia i dzieła 15 pisarek, które w latach 1909– 2018 otrzymały za swoją twórczość najbardziej prestiżową nagrodę świata. Książka i spotkanie autorskie sprawi satysfakcję nie tylko znawcom literatury - liczne anegdoty, fotografie oraz przepisy kulinarne z kuchni pisarek powodują, że książkę Wandy Michalak czyta się jak świetnie skonstruowane, oparte na autentycznych życiorysach, literackie opowieści.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego , Kultura: sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Całość projektu; 9 400,00 zł

Wysokość dotacji: 8 000,00 zł

lubuskie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.