866945-352x500Dla tych, co mają odwagę wyjść daleko poza strefę własnego komfortu jest na pewno książka Joanny Gierak-Onoszko „ 27 śmierci Toby'ego Obeda” - Nike Czytelników 2020. To wspaniały debiut reporterski o Kanadzie, a właściwie o dorosłych rdzennych dzieciach Kanady, które odbierano rodzicom- Indianom, Metysom, Inuitom i umieszczano w szkołach z internatem, finansowanych przez państwo i prowadzonych głównie przez Kościół katolicki. Działo się to przez ponad sto lat, do lat 90-tych XX wieku.

 

 

 

 

 

 

 

„Cywilizowaniem” dzieci Pierwszych Narodów było nie tylko odebranie im prawa do własnego języka, wierzeń, kultury, pozbawienie dzieciństwa i miłości, ale przede wszystkim perwersyjne pastwienie się nad nimi, nie do pomieszczenia w głowie, nie do wybaczenia. Te dorosłe dzieci mówią o sobie Ocaleńcy (Survivors). Świeckie władze Kanady próbują pojednania. W 2015 r. Komisja Prawdy i Pojednania określiła działalność ponad setki szkół jako formę kulturowego ludobójstwa. Kościół nie wziął odpowiedzialności za to, co działo się w szkołach. Żadne jednak „przepraszam”, czy zadośćuczynienie finansowe nie wymaże koszmaru zniszczonego życia. Zbrodnie te pozostają praktycznie bez kary. Autorka stawia uniwersalne pytania typu: „Jak działają mechanizmy pozwalające krzywdzić jednych, a rozgrzeszać drugich?(...) Jak dziś mówić o bliznach i nienaprawialności krzywd?”

Poleca: Zofia Tomala

Książka dostępna w naszym e-katalogu

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.